BioLite, Güneş Enerjisiyle Ürettiği Enerjiyi, Elektriksiz Bölgelere Taşıyor

BioLite, Güneş Enerjisiyle Ürettiği Enerjiyi, Elektriksiz Bölgelere Taşıyor

Elektriğe erişimi olmayan bölgelere güneş enerjisi kullanarak elektrik götürme misyonuyla hareket eden BioLite, insanların hayatlarını değiştiriyor.

Günümüzde trend halini alan taşınabilir güneş panelleri ve USB şarj üniteleri, doğayla iç içe yaşamayı ve yolculuk yapmayı seven kişilerin, dışarıda geçirdiği süreyi uzatmalarına yardımcı oluyor. Bu trendi, yardım amaçlı kullanan BioLite ise SolarHome 620 ev kiti ile Kenya’daki elektriğe erişimi olmayan köylere, güneş enerjisiyle çalışan, uygun fiyatlı bir ışık kaynağı götürmek için harekete geçti.

SolarHome 620 kit,  6 watt’lık güneş paneli sayesinde bir evin çatısına, bir kulübeye ya da minibüs benzeri araçlara yerleştirilebiliyor. Tüm gün boyunca güneş enerjisi toplayan panel, saatte 20 watt üretebiliyor. kutu şeklindeki cihazla bağlantılı güneş paneli, oldukça büyük 3 lamba yardımıyla daha öncesinde kapkaranlık olan bir yeri, 400 lümenlik ışıkla aydınlatabiliyor. Bu sayede, öğrenciler ödevlerini yapabiliyor ve aileler karanlık çöktükten sonraki zamanı daha verimli geçirebiliyor.

FM radyo sisteminin de yer aldığı SolarHome 620, yerel radyo yayınlarını alabiliyor. Kutuya yerleştirilmiş akıllı telefon kablosu girişi sayesinde, telefondaki MP3 dosyaları da çalınabiliyor. Çok amaçlı kutuda akıllı telefon ya da elektronik cihazları şarj etmek için bir USB portu da bulunuyor.

Kolay kurulabilen ve az bakım gerektiren SolarHome, şimdiden yardım amacıyla yerleştirilen bölgelde yaşayan insanların hayatlarında büyük değişimlere sebep olmuş bile. BioLite, Kenya’nın batısındaki köylere 5.000 adet SolarHome 630 kiti yerleştirmiş ve yöre halkı tarafından büyük bir minnetle karşılanmış.  150 dolar fiyata sahip ilk parti SolarHome 620 ev kitleri ise çabucak satılmış. Daha fazla ev kitinin ise 2018 Şubat’ında satılması planlanıyor.

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Bukalemun Gibi Renk Değiştiren Lamba Vasco Boyun Yastığı, Uzun Yolculukları Konforlu Hale Getiriyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.