Başkan Gibi Uçuran Kampanya

Başkan Gibi Uçuran Kampanya

Costa Ricalı seyahat acentesi, ülkenin şimdiye kadar en çok seyahat eden başkanının ziyaretlerine göre indirim kazandıran bir uçak bileti kampanyası hazırladı.

2014’te Costa Rica başkanı olan Luis Guillermo Solís, göreve geldiğinden beri 25 farklı ülkeye 30 defadan fazla seyahat etti. Başkanın sık sık seyahat etmesi basının ve Costa Rica vatandaşlarının Solís’e “seyahat eden başkan” lakabını takmasına neden oldu. Costa Rica tarihinde seçilmiş politikacıların hiçbiri Solís kadar seyahat etmedi.

McCann San Jose, bu alışılmışın dışında davranışı, ülkenin en büyük seyahat acentesi Destinos’la birlikte bir kampanyaya dönüştürdü ve “Fly Like A President” promosyonunu düzenledi. Bu promosyonla, dünyanın farklı ülkelerini görmek isteyen Costa Ricalılar, başkanın seyahat ettiği ülkelere yapacakları uçuşlarda, Solís’in ülkede kaldığı süre boyunca indirimli uçak bileti satın alabildi.

Başkanın ajandasını gerçek zamanlı olarak kampanyaya ait web sitesinden takip edebilen Costa Ricalılar, Luis Guillermo Solís’in; Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da ziyaret ettiği 20 farklı noktaya indirim kazandı.

Hazırlanan Twitter feed’iyle ise başkanın; insan hakları, ekonomi, sürdürülebilirlik ve atık önleme politikaları yüzünden onaylamadığı ülkeler hakkında bilgiler aktarıldı. Web sitesi yayına açıldığından beri 4 milyon nüfusa sahip ülkede 1,5 milyon kez ziyaret edildi. Twitter akışı 67.000 takipçi çekti ve başkan, 4.700 tweet’le ülkede trend topic haline geldi. Fly Like A President konusu, 1.3 milyon sosyal medya etkileşimi aldı.  Destinos’un satış gelirleri ise tatil sezonu olmasa da %38 arttı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Coca-Cola’dan Farklılıklara Saygıyı Hatırlatan Ramazan Reklamı Gatorade Damlaları ve 3B Yazıcıyla Yaratılan Hareketli İnsan Figürü →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.