Etkili Bir Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?

Etkili Bir Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir basın bülteni, basında görünürlüğü artırır; ürün ve hizmetlerin güvenilir kaynaklarda ücretsiz olarak duyurulmasını ve tanıtılmasını sağlar.

İnternette gezinirken her gün sınırsız sayıda içerikle karşılaşıyoruz. Uçsuz bucaksız bu okyanusta rekabet avantajı sağlamak, markanıza dikkat çekmek ve başkalarından ayrışmak için jenerik bir firma blogunun ötesine geçerek gerçek haberlerle tanınmaya başlamak gerekiyor.

Haber başlıklarında marka isminin yer alması, pazarlama ve tanıtım çalışmalarında itibarı artırmak için çok büyük önem taşıyor.

Etkili bir haber başlığı oluşturmak için ihtiyacınız olan ilk ve en önemli şey bir hikayedir.

İlgi çekebilecek bir ürünü tanıtmak için, bir bağış kampanyasına sponsor olduğunuzu duyurmak için ya da insanları yakalayabilecek pazar içgörülerine sahipseniz bir basın bülteni yazabilirsiniz. Basın bülteninin kesinlikle ilgi çekici ve özgün olması gerekiyor.

Ancak asıl mesele gazetecileri, basın bülteninin haber değeri taşıdığına ikna etmektir.

Etkili bir basın bülteninin daha profesyonel olarak nasıl hazırlanabileceği hakkında fikir edinmek için aşağıdaki önerileri inceleyebilirsiniz.

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Basın bültenlerinin nasıl hazırlanacağı hakkında temel noktalardan bahsettikten sonra sırada basın bülteninizin fark yaratması, istediğiniz mecralarda yer alabilmesi için 3 tüyomuzdan bahsedelim.

1. Basın bülteni başlığı içerik kadar önemlidir.

Önemsiz gibi görünse de bir basın bülteninin en önemli parçası başlıktır. Birçok gazeteci oldukça meşguldür ve email gelen kutuları jenerik basın bültenleriyle dolup taşmaktadır. Bu durumda konu satırına yazılacak yerinde ve canlı bir cümle basın bülteninizin okunma şansını artıracaktır.

Konu satırında kelime oyunlarından ve esprili ifadelerden kaçının. Vermek istediğiniz asıl mesaja odaklanın ve mesajınızı 15 kelimenin altında tutmaya dikkat edin. Canlı bir-iki yüklem ve dikkat çekici sıfatlar eklediğinizden emin olun.

Objektif olun ve biraz tartışmalı olabilecek cesur bir ifade kullanmaktan çekinmeyin. Cesur bir açılış cümlesi ile gazeteciyi yakalamayı başardıysanız, ilk engeli aştınız demektir. Bundan sonraki adım, hikayenin dikkat çekmesini sağlamaktır.

Yani özetle basın bülteni başlığı nasıl yazılır sorusu en az basın bülteninin içeriği kadar kafanızı meşgul etmeli ve doğru başlığı seçmek için zaman harcamalısınız.

basın bülteni yazma

2. Basın bültenine heyecan verici bir ifadeyle başlayın.

Haber üretmek çoğu zaman haber muhabirleri için bir stres kaynağı olabiliyor. Bu nedenle gönderilen basın bülteninin yayına hazır olarak ellerine ulaşması çok önemlidir.

Gazetecilerin haber metnine dönüştürmek için çaba harcamalarını gerektirmeyecek bir basın bülteninin yayınlanma olasılığı daha yüksektir. Bunu yapmak için temel prensiplerle başlamanız gerekir.

Basın bülteninin başlangıç cümlesinin okuyucunun hikaye ile ilgili bilmesi gereken her şeyi anlatması gerekir. 5N + 1K kuralı burada devreye girmektedir.

Yani hikayenin kimle ilgili olduğu; ne, nerede, ne zaman, neden ve nasıl olduğu sorularına cevap vermesi şarttır. Bu soruların cevapları ilk bir-iki satırda en iyi şekilde anlatılmalıdır. eğer uygunsa açılış cümlesi için de bu kuralın uygulanması tercih edilir.

Hikayenizi olabildiğince kısa ve öz olarak anlatın. Birçok şeyi anlatmak yerine, asıl konuyu anlatmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Bu noktadan sonrasını bir "ters piramit" kuralı ile ifade etmek daha doğru olur. Ters piramit kuralına göre paragraflar değinilmesi gereken en önemli noktalardan genel bilgilere doğru giden bir şekilde genişletilmelidir.

Basın bülteninin asıl amacına göre; ürün özellikleri, bir anketin en dikkat çekici sonuçları gibi en önemli bilgilere yer verilmelidir. Bundan sonra ilerleyişe göre dili canlı tutmaya çalışıp, bir parça objektif olmaya dikkat ederek özelden genele bir çizgi izleyin.

3. Basın bülteninizde sembolik bir lider sunun.

Birkaç yüz kelimeden oluşan içeriği elde ettikten sonra şirket içinden bir ya da iki kişiden en az iki alıntıyı basın bültenine eklemeniz etkili olacaktır. Birçok gazete alıntısız basın bültenlerini yayınlamak istemez. Basın bültenine alıntı eklerken, kesinlikle atlamamanız gereken iki kuralı aklınızda bulundurun.

İlk kural: Basın bülteninde zaten bulunan cümleleri tekrarlayan alıntılar kullanmayın. Gazeteciler kısaltılması ya da çıkarılması gereken, birbirini tekrar eden cümlelerle vakit kaybetmek istemez. Bazı analizlerin ya da hikayeye renk katacak cümlelerin eklenmesi basın bülteninin şansını artıracaktır.

İkinci kural: Alıntıya bir isim eklemeniz gerekir. İsimsiz temsilcilere ait alıntılar gazeteciler tarafından dikkate alınmayacaktır. Firmanın alıntının arkasındaki konuşmacıyı gizlemeyi tercih etmesi sorumluluk ve bağlantı eksikliğinin bir göstergesidir. Firma sözcüsünün kim olduğunu ve ne düşündüğünü açık bir şekilde ifade ettiğinizde gazeteciler bülteninizi daha fazla dikkate alacaktır.

Sonuç

Dünyanın en iyi basın bülteni bile olsa, yanlış zamanda yanlış muhabirlere gönderilen bültenler basın odalarının karmaşıklığı içinde kaybolup gidebilir.

Yani basın bülteni nasıl yazılır sorusu tek başına yeterli değildir. Basın bülteninizi gönderirken yukarıdaki püf noktalarını izlerseniz, bülteninizin bir yerde yayınlanması ihtimalini güçlendirmiş olursunuz. Unutmayın; kısa ve öz yazın, canlı bir dil kullanın ve yazım kurallarına çok dikkat edin.

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Çevirimvar.com İle Tercüme İçin Bir Sebep Daha
Çevirimvar.com İle Tercüme İçin Bir Sebep Daha
Devamını Oku >
Resmi Gazete ve Yönetmeliklerin Tercümesi Nasıl Yapılıyor?
Resmi Gazete ve Yönetmeliklerin Tercümesi Nasıl Yapılıyor?
Devamını Oku >
Oyunlaştırma Nedir, Pazarlama Dünyasında Faydaları Nelerdir?
Oyunlaştırma Nedir, Pazarlama Dünyasında Faydaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Üç Adımda LinkedIn Sponsorlu Video İçerik Hazırlama Rehberi
Üç Adımda LinkedIn Sponsorlu Video İçerik Hazırlama Rehberi
Devamını Oku >
Üretkenliği Artıracak 8 İçerik Pazarlama Aracı
Üretkenliği Artıracak 8 İçerik Pazarlama Aracı
Devamını Oku >
Micro-Influencer ve Mega-Influencer Arasındaki Fark Nedir?
Micro-Influencer ve Mega-Influencer Arasındaki Fark Nedir?
Devamını Oku >