Başarılı Pazarlama Kampanyalarının Bileşenleri

Dijital Pazarlama, Konular 08 Tem 2014
Başarılı Pazarlama Kampanyalarının Bileşenleri

Başarılı pazarlama kampanyaları gerçekleştirmek için stratejilerinizde doğru bileşenlere odaklanmalı ve hedef kitlenize ulaşacağınız kanalları doğru seçmelisiniz.

Pazarlama kampanyaları işleri canlandırmak için harika bir yoldur. Bunu hepimiz biliyoruz. Peki her kampanya başarılı olur mu? Elbette hayır. Kampanyaların başarılı olması için tüm detayların dikkatle planlanması ve daha sonra her bir planın uygun şekilde gerçekleştiğinden emin olmak gerekir.

Başarılı pazarlama kampanyalarının içermesi gereken belli bileşenler vardır. Pazarlama çalışmalarınızın başarısını garantiye almak istiyorsanız bu bileşenleri çok iyi bilmelisiniz. Bu süreçte size yardımcı olacağını düşündüğümüz başarılı pazarlama kampanyaları bileşenleri arasından olmazsa olmaz yedi maddeyi aşağıda sıraladık.


1. Hedef belirleyin

İş dünyasında hiçbir iş plansız yürümez. Pazarlama kampanyalarınız işinizle ilgili belli hedeflere ulaşmak üzere planlanmalıdır. Örneğin, aldığınız görüşlerin ya da bülten abonelerinizin sayısını artırmak isteyebilirsiniz. Bunlar makul hedefler. Hedefi belirlenmemiş bir kampanyanın başarısız olacağını unutmayın. Bu yüzden başarılı pazarlama kampanyaları bileşenleri arasında hedef belirleme en başta gelir.


2. Hedef kitlenizi tanıyın

Hedef kitlenizi tanıdığınızı düşünebilirsiniz. Bu doğru olsa bile hedef kitlenizi açık ve net bir şekilde belirlemelisiniz. En yaygın yaklaşım herkese hitap etmeye çalışmaktır. Fakat gerçek şu ki çok az şirket herkese hitap edebilir. Pazarlama kampanyanızı kime duyuracağını ile ilgili en doğru kararı vermeniz için yaptığınız işi ve sektörü çok iyi bilmelisiniz.


3. Benzersiz satış teklifinizi açıkça belirtin

Konu satışa gelince benzersiz satış teklifi önemli bir yer tutar. Şirketinizi diğerlerinden ayıran ne? Pazarlama kampanyanızın başında hedef kitlenizin en çok hangi özelliğiniz ile ilgileneceğini iyi düşünmelisiniz. İnsanların satın almak isteyeceğinden emin olduğunuz bir ürünü ya da hizmeti seçmeye özen gösterin.


4. Satış kanalınızı dikkatle seçin

Biliyoruz ki web siteniz tek başına çok fazla insana ulaşmanız için yeterli değildir. Hedef kitlenize ulaşmak için farklı kanallar belirlemelisiniz. Pazarlama kampanyanızı yayabileceğiniz çok sayıda kanal seçeneği var ve ne kadar fazla kanal seçerseniz o kadar fazla insan ulaşırsınız.

Kampanyanızı Facebook, Twitter ve YouTube üzerinden de yürütmenizi öneririz. Mümkün olduğunca fazla kanal kullanın ve daha sonra en iyi sonuç veren kanala yoğunlaşın.

başarılı pazarlama kampanyaları bileşenleri


5. Potansiyel müşterilerinizi kaybetmeyin

Satış kanallarınıza giriş yapmış olan herkes, kanaldan hemen çıksa bile sizin için önemlidir. Her bir etkileşimden elde edeceğiniz veri kampanyanızla ilgili başarılı ve başarısız kısımları tespit etmenizi sağlayacaktır.

Bunun dışında belli kişiler ile takip ya da remarketing yoluyla iletişimde kalmak her bir potansiyel müşterinizden faydalanmanızı sağlar. Görüş listenizi sürekli güncel tutmanız pazarlama kampanyanızın başarılı olmasına yardımcı olur.


6. Takip

Satış kanallarınızdan hemen çıkış yapan potansiyel müşterilerinizle etkileşimi sürdürme şansınız her zaman var. Tek ihtiyacınız olan onları bir süre takip etmek olabilir. Kişiselleştirilmiş bir otomatik e-posta ya da stratejik reklam müşterilerinizi arttırmanıza ve bu sayıyı sabit tutmanıza yardımcı olabilir.

Bazen insanlar yalnızca isminizi ilk kez duyduğu için ürününüzü ya da hizmetinizi satın almak istemeyebilir. Daha sonra size yakınlık duyabilir ve satın almaya istekli olabilirler. Bunun için zaman zaman onlara kendinizi göstermeniz gerekir.


7. Eyleme çağrı (CTA)

Satış konusunda en önemli reklam kavramı eyleme çağrıdır (Call To Action/CTA). İlk başta bir CTA uygulamazsanız satış yapmanız çok zordur. Tekliflerinizin çok fazla reklam gibi gözükmemesi gerekir. En başarılı pazarlama kampanyası müşterileri harekete geçirendir. İnsanları harekete geçirmek için onlara ne yapacaklarını söylemelisiniz. Bu yüzden CTA’ya gereken önemi verin.


Sonuç

Pazarlama kampanyalarının başarısı şirketin genel başarısını etkileyen en önemli konudur. Başarılı pazarlama kampanyaları gerçekleştirmek için hedefinizi, kime hitap ettiğinizi, insanlara ulaşacağınız kanalları ve rakiplerinizden farklı yönlerinizi dikkatle belirleyin. Kampanyanızla ilgilenen potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmek için süreci iyi yönetin.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dijital Ajanslar İçin İş Geliştirme Tavsiyeleri Etkili Organik Link Oluşturma Yöntemleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.