2015 İçin Başarılı Dijital Pazarlama Fikirleri

Dijital Pazarlama, Konular 19 Oca 2015
2015 İçin Başarılı Dijital Pazarlama Fikirleri

Çalıştığı şirketleri başarıya taşıyan projelere imza atmış uzmanların tavsiyeleri 2015’te başarılı dijital pazarlama fikirleri bulmanıza yardımcı olabilir.

Yeni yılla birlikte pazarlamacılar, başarılı dijital pazarlama fikirleri ile şirketlerine başarı getirecek bütçe ve planlama çalışmalarına odaklanmış durumda. Bu yoğun çalışmalar, genellikle en iyi fikirleri de gün yüzüne çıkarıyor. Bu dönemde bütün yıl izlenecek yol belirleniyor.

Aşağıda Google, Facebook, LinkedIn, Disney, Cisco ve Amazon gibi önemli şirketlerden profesyonellerin çalışmalarından ilham alınarak hazırlanmış ipuçlarını görebilirsiniz. Yapılan işlere göz atıldığında bu listede yer alan fikirlerin pek çok şirket tarafından göz ardı edildiğini görüyoruz.

Bu fikirlerden aldığınız ilhamla hazırlayacağınız projeler, dijital pazarlama konusunda daha başarılı işlere imza atmanıza ve rekabet ortamında öne çıkmanıza yardımcı olabilir.


7. Dikkat çekici bir içerik fikri bulun

İçerik pazarlama, son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Genelden özele inen içerik pazarlama planı hazırlayarak, 2015 yılında umduğunuzun bile ötesinde bir dönüşüm oranı elde edebilirsiniz.

İşe dikkat çekici bir içerik fikri bulmakla başlayın ve bu fikri detaylandıran alt başlıklar oluşturun. İçerik oluştururken çok farklı konulara değinmeye çalışır ya da başlangıçta farklı formatları bir anda kullanmaya niyetlenirseniz blogunuz ya da web siteniz belli bir hedef kitlesinin dikkatini çekme konusunda hedeflerinize ulaşamayabilir.

Büyük etki yaratacağını düşündüğünüz bir içeriğe odaklanın ve daha sonra bu içeriği parçalara bölerek blog yayını, reklam içeriği ya da native içeriğe uyarlayın. Böylece satışınızı artıracak noktaları yakalamanız ve zaman içinde yeni hedef kitlelere ulaşmanız kolaylaşacaktır.


6. Büyük veriyi farklı ve küçük şekillerde kullanın

Büyük veri (big data) müşteri ilişkileri yönetimi ya da bazen pazarlama otomasyonu ve retargeting gibi üçüncü parti çerez yakalama platformları için kullanılan verierin bütünü anlamına gelmektedir. Bu tür verileri kullanarak hangi şirketlerin sitenizi ziyaret ettiğini ve mevcut müşterileriniz hakkındaki profil bilgilerini elde edebilirsiniz.

Elde ettiğiniz bilgiler arttıkça satın alma döngüsü hakkında daha fazla fikir sahibi olarak belli alanlardaki çalışmalarını yoğunlaştırabilirsiniz. Böylece sitenizi ziyaret eden kişileri daha iyi tanıyacağınız için doğru hedef kitleye hitap eden içerik ve reklam hazırlama şansı yakalarsınız. Davranış hedefleme dediğimiz bu çalışmalar hem kolayca uygulanır hem de büyük etki yaratır.

büyük veri analiz


5. Teknolojiye zaman ayırın

Günümüzde pazar payını artıranlar ve kaybedenler arasındaki farkları araştırdığımızda teknoloji kullanımının büyük etkiye sahip olduğunu görüyoruz. Bu durum tüm sektörler için geçerli. Teknolojiden verimli bir şekilde faydalandığnız zaman pek çok avantaj elde edersiniz.

Teknolojinin doğru kullanımıyla, pazarlama kampanyalarınızın hazırlanması ve servis edilmesi için ihtiyaç duyduğunuz süre kısalır; bütçenizi harcayan her bir etkileşim ve dönüşüm artar; yaşattığınız müşteri deneyimi zenginleşir.

Teknoloji kullanımı hala çok sayıda ajansı ve şirketi korkutuyor. Pazarlamacılar, yaratıcılık sürecinde teknolojiden olabildiğince uzak durmaya çalışıyor. Biraz daha cesur olmakta ve bu konuda size yardımcı olacak kişilerle birlikte çalışmakta fayda var. Konunun uzmanlarından teknolojiyi pazarlama konusunda nasıl kullanacağınız konusunda destek alabilirsiniz.

Sosyal medyayı yalnızca online vitrin gibi kullanan bir şirketken yaşam tarzından iletişime ve satın almaya uzanan skalada tam anlamıyla bir sosyal şirket haline gelerek dijital pazarlama konusunda dev bir adım atmış olursunuz.


4. Kendinizi sürekli geliştirin

Gerçeklerin acı olduğu söylense de doğru sonuca ulaşmak için olabildiğince gerçekçi olmakta fayda var. Dijital pazarlama alanındaki eğitimlerin çok yeni olduğu göz önünde bulundurulduğunda birçok pazarlamacının yaptığı işi öğrenmek için deneme yanılma yoluna gittiğini ön görebiliriz.

Dijitalin temeline inmek büyük önem taşıyor. Böylece her şeyi bildiğinizi düşünerek bir şeyleri gözden kaçırma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. İster bir dijital ajans olun, ister dünyaca ünlü ya da küçük bir şirket, en başarılı fikirleri bulmak için kulaktan dolma bilgilere dijitalin temellerini tekrar gözden geçirmenizi öneririz.

İyi sonuç veren işleri, tarafsız bir bakış açısıyla analiz edin. Sürekli değişmekte olan bu sektörde yeniliklere açık olmanız gerektiği kadar temel bilgilere de ihtiyacınız var.


3. Daha fazla reklam, daha düşük hedef

İnternet çağında bu ifadeyi kullanmak ilk bakışta biraz tuhaf gözükebilir. Yine de temel veri stratejileriyle büyük başarılara imza atabilirsiniz. Bütçenizde retargeting konusuna bir bölüm ayırmanızı tavsiye ederiz.

İşiniz ne kadar detaylı olursa o kadar masraflı olacaktır. Bunun yerine daha düşük bütçelerin ayrıldığı daha düz mantık ilerleyen reklamlar üzerinden ilerleyebilirsiniz. Çok para harcadığınız bir reklamın geri dönüşünün düşük olması durumunda yaşayacağınız hayal kırıklığındansa ihtiyaç duyduğunuz verileri elde etmenizi sağlayan, hedefleme ve optimizasyon konusunda izlemeniz gereken en doğru yolu bulmak için gerekli testleri gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda küçük reklamları kullanmak daha makul bir çözüm olabilir. Böylece bütçenizin her kuruşunu verimli bir şekilde harcayabilirsiniz.

dijital pazarlama fikirleri


2. Hedeflerinizi netleştirin

Günümüzde birçok reklam ve tanıtımla karşılaşan hedef kitleniz, sizden onları kişisel olarak ilgilendiren mesajlar vermeniz durumunda markanızla ilgilenir. Bu nedenle hedeflerinizi açıkça ve detaylı bir şekilde belirlemeniz çok önemli. Bu yaklaşım yerine herkese ulaşmaya çalışırsanız markanız zarar görebilir ve tıklama, dönüşüm oranı, üye sayısı gibi dijital pazarlama hedeflerinizden uzaklaşabilirsiniz.

Hedeflerinizi belirlerken daha dikkatli olursanız çalışmalarınızın tam ortasında personanızı tanımak ya da hedef kitlenize ulaşabileceğiniz platformları keşfetmek için hesapta olmayan bir süreye ihtiyaç duyabilirsiniz. Her şeyi doğru sıralamayla yaparak zaman kazanırsınız.

Örneğin, Facebook’ta belli bir kitleye ulaşmak için;

  • Web sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini,
  • Facebook kullanıcılarının belli davranışlarını (takip edilen sayfalar, paylaşılan içerikler gibi),
  • Sektörünüzle ilgili reklamlara tıklayan kişileri,
  • Sektörünüzle ilgili konularla ilgilenen kişileri çalışmalarınızın en başında keşfetmeniz gerekiyor.

1. Şirketinize ve çalışanlarınıza yatırım yapın

Çalışanlarınız, şirketinizin profilini çizerken büyük bir etki yaratıyor. Yine de genel olarak şirketler bu konuyu geri planda tutmaya devam ediyor. Çalışanlarınız için zaman ve bütçe ayırmalısınız. Halihazırda sunduğunuz eğitim programı işinize yaramıyorsa ondan kurtulun!

Çalışanlarınıza sunduğunuz eğitim bir formaliteden öte şirketinize katkı sağlayacak bir çalışmadır. Bu konuda planlama yaparken kişiye özel bütçe ayırarak katkı sağlamayacak bir eğitimdense kokteyllerin daha fazla işe yarayabileceğini, bir alanda lisans almanın uygulamaya geçilmediği sürece önemsiz olabileceğini ve uzman dahi olsalar takım üyelerinizin eğitimci olmadığını unutmayın. Yapılması gereken şirketin nelere ihtiyaç duyduğunu saptamaktır.


Sürekli olarak değişen sektörde 2015 için başarılı dijital pazarlama fikirleri bulmak için kendinize zaman tanıyın ve hiçbir adımı atlamayın. Hedeflerinizden çalışanlara, teknolojinin geldiği noktadan dijitalin çıkış noktasına tüm detayların 2015 sonundaki başarınızı etkileyeceğini unutmayın.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sosyal Paylaşımlar İçin Rekor Kıracak İçerik Önerileri Linkedin Profilini Kişisel Pazarlama Amaçlı Kullanma Yolları →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.