Avustralya’dan Enteresan Banknot Tasarımı

Grafik Tasarım, Projeler 01 Eyl 2016
Avustralya’dan Enteresan Banknot Tasarımı

Avusturalya Merkez Bankası, enteresan tasarımı ile dikkat çeken 5 dolarlık yeni banknotlarını piyasaya sürdü.

Kredi kartlarının kullanımı, akıllı telefonların yaygınlaşması, mobil uygulamalar ve pek çok yeni teknoloji ile birlikte nakit para kullanımı oldukça azaldı. Fakat günümüzde hala nakit paraya ihtiyaç var ve dolayısıyla piyasadaki sahte banknot sorunu da devam ediyor.

Avusturalya Merkez Bankası ise sahte banknot dolandırıcılığını engellemek amacıyla yaratıcı bir yöntem tercih etti. 1 Eylül 2016 itibariyle piyasaya sürülen 5 dolarlık banknotlar, enteresan tasarımı ile dikkat çekiyor.

avustralya enteresan banknot tasarımı

Kraliçe II. Elizabeth ve Avustralya bitki örtüsünün simgelerinin yer aldığı yeni banknot tasarımı yukarıdaki görsellerle Nisan ayında görücüye çıkarılmıştı. Yeni tasarım sosyal medya kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde eleştirilmiş, hatta “Monopoly parası”na benzetilmişti.

Fakat piyasaya sürülen 5 dolarlık banknotlar, Avustralya Merkez Bankası’nın yeni tanıtımında oldukça farklı görünüyor. Polimer (plastik) yapılı yeni banknotlarda hareket eden nesneler, 3 boyutlu görseller ve farklı güvenlik özellikleri bulunuyor. Banknotlara ayrıca görme engelliler için de kabartma eklenmiş.

 
Avustralya’nın diğer banknotlarında da tasarım değişikliğine gidip gitmeyeceği henüz belli değil. Fakat piyasaya sürülen 5 dolarlık banknotların tasarımı oldukça yenilikçi ve etkileyici. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ege Yapı’nın Kurumsal İnternet Sitesi Uluslararası Ödülün Sahibi Oldu Stratejist’ten L’Oreal Professionnel İçin “İkonik Sarışınlar” Projesi →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.