Artırılmış Gerçeklik Projeleri 2013

Artırılmış Gerçeklik Projeleri 2013

Akıllı telefonlar ve uygulamalar günlük hayatımızın vazgeçilmezleri haline geldi. Bunların arasında “Artırılmış Gerçeklik Projeleri” gittikçe daha popüler olmaya başladı çünkü sanal ve gerçek dünyayı birleştirerek her şeyi mümkün hale getiriyorlar.

Yeni arabanıza ücretsiz kişiselleştirilmiş plaka, Singapore’da hız sınırı olmadan yarış arabası sürmek, Dakar macerasını alışveriş merkezinin çölünde yaşamak ya da Noel süslerini kırmadan büyük bir Noel ağacına fırlatmak… Bunların hepsi akıllı telefonlardaki Artırılmış Gerçeklik uygulamaları ile yapılabilir.

Artırılmış Gerçeklik Ajansı ARworks’ün 2013 yılının ilk aylarında gerçekleştirdiği projelerden bazılarını inceledik;

Audi Singapore Showroom uygulamaları

 

Güneydoğu Asya’nın en büyük Audi Showroom’unda bulunan Artırılmış Gerçeklik uygulaması sayesinde kullanıcılar markanın yeni showroom binasının etrafında uçabiliyor ya da Singapore’da Audi R18 yarış arabasını ceza alma riski olmadan son gaz sürebiliyor. Ayrıca, kendi kişiselleştirilmiş plakalarını da alabiliyorlar.

R18 yarışının sonuçları sıralama listesi olarak internette paylaşıldı ve kullanıcının Facebook sayfasında paylaşılabiliyor.

iOS ve Android’te bulunan bu uygulama, Artırılmış Gerçeklik’in bir markaya bağlı olumlu bireysel deneyim sağlamak üzere yaratıcı bir şekilde nasıl kullanılacağını gösteriyor.

 Artırılmış Gerçeklik Uygulama

 

Alışveriş Merkezinde Dakar Rallisi

 

 

Son yaptıkları Artırılmış Gerçeklik projesinde, bir alışveriş merkezine Dakar çölü parkuru inşa ettmişler. Bu sıradışı macera ile ilgilenen ziyaretçiler, Opel Mokka’yı baz alan Dakar ralli arabasını heyecan dolu Güney Amerika yollarında sürebiliyor. 3 boyutlu ralli ve araba, Artırılmış Gerçeklik uygulamasının marker’ı olarak bulunan 4 metre ebatındaki bir masa üzerinde sanal olarak görünüyor. Katılımcılar, zamana ve birbirlerine karşı yarışmak zorundalar. Sonuçlar Facebook’ta paylaşılıyor, haftalık kazananlar ve rallinin birincisi güzel hediyeler kazanıyor.

 

 Augmented Reality Örnekleri

 

Rota, 5 bölümden oluşuyor; 2‘si tamamen 3D olarak yapılmış, diğer 3’ü masaya görsel olarak yerleştirilmiş ve sadece ek olarak küçük engeller (kaktüsler, lastikler, taşlar) Artırılmış Gerçeklik olarak eklenmiş. Rotanın bazı bölümlerinde, gerçek Dakar rallisinde olduğu gibi seçilmesi gereken ve farklı maceraları olan iki alternatif yol var. Araba, gerçek 4 tekerlekli bir araba olarak davranıyor; saplanabiliyor, ters dönebiliyor ya da yeterli hıza ulaşırsa uzun mesafeli atlayışlar gerçekleştirebiliyor.

 

 Artırılmış Gerçeklik

 

 Artırılmış Gerçeklik Projeleri

 

Noel Süsleri

 

 

Deutsche Telekom’un alışveriş merkezindeki Noel promosyonu, ARworks tarafından DDB için geliştirilen bir Android uygulaması kullanıyor. Ziyaretçiler, not bırakarak Noel süslerini, alışveriş merkezinin ortasında bulunan Noel ağacına sanal bir sapan ile fırlatabiliyorlar.

 

 Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

 

Tablet üzerinde mesajlarını yazdıktan sonra, dijital olarak dosyalanıyor ve sanal bir süsün içine yerleştiriliyor. Sonra bu süs, gerçek kamera görüntüsü sağlayan ve eş zamanlı Artırılmış Gerçeklik özelliği olan sanal bir sapana yerleştiriliyor. Kullanıcı sapanı tabletin ekranından geriye çekip hedefledikten sonra ağaca doğru fırlatıyor. Süs uçarak ağaca doğru gidiyor.

 

 Augmented Reality Örnek Uygulama

Eğer ağaçtaki önceden belirlenmiş gerçek bir süsü vurmayı başarırlarsa, sunucu uygulaması sayesinde o süs parlıyor.

Facebook’ta mesajların paylaşılması, uygulamada doğal olarak yerleştirilmiş ve mesajın hazırlanmasındaki her adım ve sapanla yapılan atışlar, tanıtımcılar tarafından destekleniyor.

Bu Artırılmış Gerçeklik projeleri; heyecanlı, ilgi çekici ve gerçek hayatta pek mümkün olmayan şeyleri ziyaretçilerin deneyimlemesini sağlamak için hazırlanmış. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← IKEA'yı İşgal Et! Uyandırma Servisi IPhone Uygulaması: Rise →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.