Arama Psikolojisi: Müşteriler Google’da Neden Ve Nasıl Arama Yaparlar?

Konular, SEO & SEM 03 Haz 2015
Arama Psikolojisi: Müşteriler Google’da Neden Ve Nasıl Arama Yaparlar?

Pazarlamacıların Google’da neden ve nasıl arama yapıldığını bilmeleri tüketicilere çok daha kolay ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Blue Nile tarafından yapılan Arama Psikolojisi Araştırması pazarlamacıların SEO açılımı yaparken basit anahtar kelime listelerinin ötesine geçmesi gerektiğini gösteriyor. Araştırma, kullanıcıların online aramaları nasıl yaptıklarını ve soruları aramalarda nasıl kullandıkları ile ilgili verilerle pazarlamacılara yardımcı olmayı hedefliyor.

Araştırmaya göre “Nasıl”, “Ne zaman” ve “Hangi” gibi kelimeleri içeren soruya dayalı ifadelerin yer aldığı aramalar oldukça yaygın. Araştırmaya katılanların %27’si aramalarını soru ile yaptıklarını söylüyor. En yaygın kullanılan soru ifadesi ise %44’lük kullanıcı oranı ile “Nasıl”.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullandığımızda sadece tek bir kelime ya da kısa bir ifade ekliyoruz. Çoğunlukla aldığımız sonuçlarda soru cümleleri bulunmuyor. Soru cümlelerinin kullanımı çok çeşitli ve arama yoğunlukları nispeten daha düşük. Dolayısıyla tüketicilerin arama davranışlarını sadece Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile anlamaya çalışırsanız insanların gerçekte nasıl arama yaptıklarını kaçırabilirsiniz.

Örneğin; Google Anahtar Planlayıcı’ya “ coffee maker wont turn on” yazıldığında araç sadece jenerik sonuçları veriyor.

google arama yapma

Ancak araştırma sonuçlarına göre bu tür bir bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcılar soru ifadelerini kullanıyor.

arama psikolojisi

Araştırma sonuçları kullanıcıların bir ya da iki kelimelik ifadelerle değil daha uzun ve spesifik ifadelerle arama yaptığını gösteriyor. Pazarlamacıların SEO yaparken bunu dikkate alması önemli.

google aramalarında kelime sayısı

Pazarlamacılar Google’da nasıl arama yapıldığını anlayarak, tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamaya çalışmaları, daha doğru bir hedef kitleye ulaşmalarını sağlayacaktır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter'da Tutarlı Bir Marka İmajı Nasıl Oluşturulur? Girişimcilerin Korkulu Rüyası: Pazarlama! →

Yazar Hakkında

Dilek Kızılırmak
Dilek Kızılırmak
Kadir Has Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Dilek, dijital pazarlama konusunda kendini geliştiriyor ve Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.