Apple Otomobil Entegre Sistemi: Carplay

Apple Otomobil Entegre Sistemi: Carplay

Apple, Geneva International Motor Show’da iOS deneyimini otomobillere taşıyan Carplay sistemini resmen duyurdu.

Apple, iOS işletim sistemi ile çalışan otomobillere entegre cihazlar için geliştirilen Carplay’i duyurdu. iPhone kullanıcılarının sürüş sırasında bir ses ya da dokunuşla arama yapabilmesine, müzik dinlemesine ya da mesajlarına ulaşabilmesine imkan verecek olan sistem; aracın kendi arayüzünden ya da direksiyon düğmeleri ile kullanılabiliyor.

Otomobillere entegre edilmiş tuşlar ve dokunmatik ekran ile bir bütün olarak çalışan Carplay, bir yandan sürücü için kılavuzluk yaparken bir yandan da araç içi eğlence sistemi olarak rol üstleniyor. Sürücülerin müzik, podcast, sesli kitap ve iTunes RadioApple gibi uygulamalara ulaşmalarına imkan veren sistem, aynı zamanda Spotify gibi uygulamaları da açabiliyor ve sürüş sırasında haritalara ulaşarak yön belirlemeye yardımcı oluyor.

apple carplay

Bu hafta Ferrari, Mercedes-Benz, Volvo gibi araçlarda ilk denemesi yapılacak olan sistem ayrıca BMW, General Motors, Honda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Kia Motors, Mitsubishi Motors, Nissan Motor Campany, Peugeot Citroen, Subaru, Suzuki ve Toyota araçlara da önümüzdeki günlerde entegre edilecek.

Cenevre’deki büyük otomobil fuarı öncesi kısa bir tanıtım yayınlayan Volvo’nun videosunda Carplay kullanımı ve konsol görüntülerini 2014’ün ilerleyen dönemlerinde piyasaya sürülecek olan XC90 SUV aracında gösteriyor.

 
Yeni nesil arabalarda yerleşik tablet kullanımı başlıklı yazımızda bu trende değinmiştik. Apple’ın bu hamlesi de gösteriyor ki önümüzdeki günlerde araçlarda teknolojinin, özellikle de akıllı cihazların entegre olarak kullanımı yaygınlaşacak.

Apple akıllı cihaz deneyimini otomobillere taşıyan Carplay önümüzdeki günlerde iPhone 5S, iPhone 5C ve iPhone 5 ile çalışabilecek ve iOS 7’ye gelen bir güncelleme ile erişilebilir olacak. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Yeni Kampanya Ve Reklam Yapısına Geçiyor! Kentlerin Görünür Sosyal Ağları →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.