Analytics Takibi İçin 5 WordPress Eklentisi

Araçlar, Web Araçları 09 Haz 2016
Analytics Takibi İçin 5 WordPress Eklentisi

Google Analytics kullanımını daha etkili kılan ve veri ölçümleme adına sayfanızı doğru yönetebilmenizi sağlayan bazı eklenti önerileri derledik.

Google Analytics’i etkin kullanmak için interneti çok iyi bilmeniz ya da teknik bir web sitesi yöneticisi olmanız gerekmiyor. Amacınız çok popüler bir blog yaratmak veya e-ticarette başarının zirvesine ulaşmak olsa da; ilk yapmanız gereken ziyaretçi kitlenizi iyi tanımak olmalı. Bunun için de cevaplamanız gereken bazı sorular var:

 • Bu kullanıcılar nereden geliyor? (organik, arama motoru, diğer siteler)
 • Web sayfanızda en çok hangi içerikler tıklanma alıyor?
 • Web sayfanızda ne kadar süre kalınıyor?
 • Sitenizin trafiği ne zamanlarda artış gösteriyor?
   
  Bu verileri toplamış olmanız, daha iyi bir web sitesi tasarlamanıza ve daha doğru bir içerik oluşturmanıza yardımcı olur. Neyse ki kendi bilgilerinizi toplayabilmeniz ve analiz edebilmeniz için birtakım WordPress eklentileri mevcut. İşte bunlardan bazıları:

  Google Analyticator

  Analyticator, Google Analytics hesabınıza kolaylıkla entegre edebileceğiniz bir araç. Bu eklentinin yazılımcılar için sunduğu JavaScript özelleştirmesi seçeneği bulunuyor. Ayrıca Google’ın site içi hızlandırma özelliğini de destekliyor, böylece sayfanız her daim responsive kalıyor.

  Analytics Takibi İçin 5 WordPress Eklentisi


  WassUp Real Time Analytics

  Bu eklenti, toplu trafik raporlarınızı düzenlemeniz için oldukça faydalı. Eklenti ile kullanımda olan anahtar kelimelerinizin kapsamını azaltabilir, hangilerinin hit olup olmadığını ve hangilerinin o sırada aranıyor olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca “geolocation map” özelliği ile kimlerin o sırada siteyi ziyaret ediyor olduğunu da görebilirsiniz. WassUp ayrıca hack girişimlerini ve spam ajanlarını da saptayabiliyor ve onların veri erişimlerini durdurabiliyor.


  Analytics Takibi İçin 5 WordPress Eklentisi


  Google Analtyics by MonsterInsights

  Önceki adıyla Google Analytics for WordPress, tüm zamanların en çok tercih edilen eklentisi olarak biliniyor, 11 milyon kullanıcı yanılıyor olamaz. Google Analytics bloglar, reklamlar ve video görüntülemeleri için olan bir kapsamlı takip aracı.

  Bu eklentiyi kullanabilmek için öncelikle bir Google Analytics hesabınızın bulunması gerekiyor. Hesabınız olduktan sonra Google verilerinize geleneksel veya özelleştirilmiş tablolama sistemi ile erişebiliyorsunuz.

  Analytics Takibi İçin 5 WordPress Eklentisi


  WP Power Stats

  WP Power Stats sayfa görüntülemelerine, konumlu trafik verilerine ve ziyaretçi istatistiklerine üçüncü parti uygulamaları araya sokmadan ilk elden ulaşmanızı sağlıyor. Eğer takipçilerinize veya ziyaretçilerinize güvenli içerik sunduğunuzu göstermek istiyorsanız tam size göre bir eklenti. Bu konuda gerçekten büyük bir fayda sağlayan WP Stats eklentisi sayesinde sitenizdeki içeriklerin erişim bilgilerini sadece siz kontrol edebiliyor, düzenleyebiliyor ve siz görebiliyorsunuz.

  Analytics Takibi İçin 5 WordPress Eklentisi


  Jet Pack

  Jet Pack, WordPress tarafından Google Analytics gibi platformlara özel olarak tasarlanan bir eklenti. 25 farklı ayarlanabilir modüle sahip ve bu sayede istenen bilgiye istenen şekilde erişilmiş olunuyor.

  Ancak Jet Pack, eklenti olarak veri toplamadan daha fazlası. Spam yorumları filtreleme ve izin verilmeyen oturum açma taleplerini de önleyebilme kapasitesine sahip. Ayrıca yeni bir içerik için çalışırken aynı zamanda içeriklerinizin sosyal medya paylaşım zamanlamalarını ayarlayabiliyorsunuz.


  Analytics Takibi İçin 5 WordPress Eklentisi


  Sonuç

  Analytics eklentilerinden hangisini seçerseniz seçin, eklentinin mutlaka ihtiyaçlarınızı karşılamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıdakilerin hepsi ücretsiz ve basic olarak erişilebiliyor. Ancak bazılarının farklı niteliklerine erişebilmeniz için Premium’a yükseltmeniz gerekiyor.

  Sitenizin analizlerini ölçümlemeye başladığınız zaman siz de artık oyunda olacak ve rakiplerden biri sayılacaksınız. Bu nedenle yapacağınız en iyi şey eklentilerden birini edinip deneyimlemeye başlamanız olacaktır.

  Mutluluk paylaştıkça artar :)
 • ← En İyi 10 Sanal Gerçeklik Gözlüğü PayPal Alternatifi Online Ödeme Sistemleri →

  Yazar Hakkında

  Leyla Asena Arıca
  Leyla Asena Arıca
  Koç Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okuduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünde eğitimine devam eden Asena, Dijitalajanslar.com'da içerik editörü ve yazar olarak yer alıyor.