Amiral Gemisi Akıllı Telefonlar 2018 Yılında AI Çipli Olacak

Amiral Gemisi Akıllı Telefonlar 2018 Yılında AI Çipli Olacak


2018, pek çok akıllı telefon üreticisinin AI çipli telefon modelleriyle öne çıkacağı bir yıl olacak.

Büyük bir hızla yayılan AI (Yapay Zeka) modasından uzak kalmak istemeyen teknoloji şirketleri, 2018 yılının 2. çeyreğinde üretecekleri yeni akıllı telefonların çoğunda AI çipi kullanacak. Yayınlanan rapora göre ise Samsung, çok yakın bir gelecekte kendi AI çipini üretmeye başlayacak. Eğer bu fikir gerçeğe dönüşürse Güney Koreli şirket Huawei, Apple ve Microsoft gibi AI işlemcileri tüketici elektroniğine entegre etmek üzere çalışmalar yürüten markalar arasına katılacak.

Samsung’un gelecek büyük duyurusu hakkında dedikodular her ne kadar katlanabilen bir akıllı telefon üzerinde yoğunlaşsa da gelecek Samsung’un Galaxy modelinde AI çipe yoğunlaşacağı söylenebilir.

Bu konuda pivot rolü üstlenen çipler arasında Huawei’in duyurusunu yaptığı Kirin 970 çipi ve Apple iPhone X’le birlikte gelen neural net bağlantılı A11 biyonik çipinden bahsedebiliriz. Bu çipler, aynı yolu takip etmek isteyen geliştiricilere önderlik edecek.

yapay-zeka-siri

2018 yılı için genel bir tahmin yapmak gerekirse, AI çipi taşımayan amiral gemisi bir akıllı telefon tüketiciler tarafından görmezden gelineceğini söyleyebiliriz. Çünkü sembolik bir girişimden daha ötesine uzanan bu teknoloji Microsoft’un ana gündem maddelerinden biri haline geldi. Samsung ise Kanada’da AI araştırma ve geliştirme süreçlerinin gerçekleştirildiği bir tesis kurdu.

Bu yarışı önde tamamlayacak şirket ise akıllı telefon kullanıcılarını yeni ürünündeki AI çipin en kullanışlısı olduğuna ikna edebilen olacak. Bixby gibi gücünü tümleşik AI işlemcilerden alan sanal asistanlar, daha hızlı yanıt veriyor ve daha komplike görevler yürütebiliyor. Samsung’un AI çipleri de önünde sonunda diğer üreticilerin ürettiği cihazlara güç verecek ve şuanda dünyanın en büyük çip üreticisi Intel’i geçmiş durumda. Kullandığı cihazı değiştirmeyi düşünen tüketiciler için 2018 yılı AI teknolojisine sahip bir akıllı telefon almak için iyi bir tarih olabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter’da Kullanılan Karakter Sayısı İki Katına Çıkıyor Gri Creative Projelerine Web Awards’tan 2 Ödül →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.