Amazon, Depo Çalışanlarını Yönlendiren Bileklik Geliştirdi

Amazon, Depo Çalışanlarını Yönlendiren Bileklik Geliştirdi

Amazon, depo çalışanlarının aradıkları ürünleri kolayca bulabilmeleri ve hızla çalışma alanlarına dönebilmelerini sağlayan bileklik patenti aldı.

Amazon’un patent almak için 2016’da başvurduğu bileklik, depolardaki çalışanların ellerini takip ediyor ve yüz binlerce envanter arasında almaları gereken yeri bulabilmeleri için titreşimle uyarıda bulunuyor.

The Guardian’da yer alan habere göre; konsept, siparişlerin tamamlanma sürecini hızlandırmak için tasarlandı. Ancak, bu tür bir uygulama, çalışma alanlarını etkisi altına alan gözetim konusuna farklı bir katman daha ekliyor.

Bir kişi Amazon’dan sipariş verdikten sonra depo çalışanları, siparişle ilgili detayları bilgisayarlardan öğreniyor ve ürünleri kargo sürecine hazırlamaya aşaması başlıyor. Siparişi gönderime hazırlamak için çalışanın bir çok farklı envanter noktasına ulaşması, farklı ürünlerle dolu raflar ve bölmeler arasında hızlı bir şekilde sipariş edilen ürünleri bulması, paketleme için teslimat kutusuna bıraktıktan sonra hızla yeni bir siparişle ilgilenmesi gerekiyor.

Patent dokümanları GeekWire tarafından fark edilen ve Black Mirror dizisini akıllara getiren bileklik, ultrasonik ses titreşimlerini ve radyo dalgalarını kullanarak, çalışana ürünün tam olarak ne tarafta olduğunu dokunsal geribesleme (haptic feedback) teknolojisiyle bildiriyor. Doğru yere yönlendirilen çalışan, aradığı ürünleri kolayca bulabiliyor ve vakit kaybetmemiş oluyor.

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dedeman Hotels & Resorts’ün Sosyal Medya Kanalları POMPAA’ya Emanet! Sosyal Medya Yönetiminde LknSuite Ile Yeni Dönem Başlıyor! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.