Allen Solly Twitter Billboard Yarışması

Allen Solly Twitter Billboard Yarışması

İnsanların ürününüz ile iletişim kurmasını istiyorsanız, ürününüz ile iletişim kurmalarını kolaylaştırın. Bu reklamcılığın altın kurallarından birisidir; en iyi yol, en kolay olan yoldur. Karmaşık olan her şeyden kurtulun. Hindistan’da bir erkek giyim markası olan Allen Solley, müşterilerinin sadece tweet atarak ücretsiz tişört kazanmalarını sağlayan bir twitter billboard yarışması yaparak “kolaylığın” simgesi haline geldi.

Sistem çok basit… Allen Solly, bir billboard’u katlanmış tişörtlerle kaplamış. Bir kullanıcı belirli bir kelime ya da kodu her tweet’lediğinde bir tişört birkaç cm yana kayıyor. Tişörtü billboard’dan düşüren, o tişörtü kazanıyor.

Etkinlik

Bu sosyal medya kampanyası kapsamında en dikkat çekici özelliğin, Allen Solly’nin bu olayı mini etkinliğe dönüştürmesi olduğunu söyleyebiliriz. Tişörtleri düşüren kimliği belirsiz twitter hesaplarının yerine, insanları billboard etrafında toplayıp, bu olayı billboard çevresinde bir tweet maratonu haline getiriyor. Dikkat çekmek ve daha fazla insanın toplanmasını sağlamak için güzel bir yöntem!

Ayrıca tişörtler düştükçe, Allen Solly’nın yeni billboard afişi ortaya çıkıyor.

Ücretsiz Medya

Bu etkinlik için büyük medya ajansları ya da yayıncılar davet edilmemiş fakat etkinliğin video ve fotoğrafını çeken insanların sayısı ve bunları kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmaları, gerekli ilgiyi oluşturmuş.

Harcadıkları tek şeyin ücretsiz tişört ve insanları katılıma teşvik eden bir platform gideri olduğunu düşünürsek, başarılı bir viral pazarlama diyebiliriz.

Öneri

Facebook ve Twitter aracılığıyla ücretsiz bir şeyler dağıtmak -eğer doğru yapılıyorsa- işe yarıyor. Sadece ürünlerini satın aldıktan sonra müşterilerine ücretsiz ürünler vermekte ısrarcı olan birçok firma var. Zaten müşteriniz olan insanlara hediye vermekte bu kadar ısrarcı olmak gerekli mi?

 

Yeni müşteriler elde etmek istiyorsanız, önce ücretsiz olarak dağıtın. Önemli olan şey insanların ürününüzü denemelerini sağlamak… Sadece bunu yaparken yaratıcı olduğunuzdan emin olun. Allen Solly’nin başardığı şey bu…

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Starbucks İle Pazartesiler Harika Olabilir Mobil Uyumlu Siteler – 6 Büyük Marka Örneği →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.