Ajansların En Çok Kullandığı Dijital Pazarlama Araçları

Araçlar, Web Araçları 29 Eyl 2016
Ajansların En Çok Kullandığı Dijital Pazarlama Araçları

Mirren Business Development ve RSW/US tarafından yapılan anket araştırmaları sonucu ajansların en çok kullandığı dijital pazarlama araçları belirlendi.

Mirren Business Development ve RSW/US şirketleri tarafından 2016 Mart-Nisan aylarında yapılan araştırmaya göre, ABD merkezli dijital pazarlama ve reklam ajanslarının en çok kullandığı dijital araçlar belirlendi.

Ajanslardan 227 yöneticinin (Başkan, CEO, COO, vb.) katıldığı anket ile en çok kullanılan sosyal medya takip ve yönetim araçları, SEO/SEM araçları, CRM platformları, email pazarlama programları ve diğer yazılımlar raporlandı. Ankete katılan ajansların %34’nün 25’in altında, %25’inin 26-50 arasında ve kalanının da 51’in üstünde çalışanı bulunuyor.


Sosyal Medya Takip ve Yönetim Araçları

Anket sonuçlarında sosyal medya takip ve yönetim araçlarından açık ara en popüler olanın %70 oranla Hootsuite olduğu görülüyor. Hootsuite’i %29 kullanım oranı ile Sprout Social ve %27 ile Klout takip ediyor.

Grafiğe baktığımızda Türkiye’deki ajanslar tarafından da oldukça fazla kullanılan Buffer ve Tweetdeck’in de üst sıralarda olduğunu görebiliriz. Listede ayrıca Türkiye’de 2014 yılında hizmet vermeye başlayan yerli sosyal medya yönetim aracı Reachpod da bulunuyor.

sosyal medya takip yönetim araçları

SEO/SEM Araçları

SEO ve SEM deyince akla ilk gelen arama motoru her zaman Google. ABD’li dijital reklam ajanslarının en çok kullandığı SEO/SEM aracının da yine büyük bir farkla Google Adwords olduğu görülüyor. Bu aracı yine Google’nın başka bir servisi olan Google Trends %43 oranla takip ederken, SEMRush ise %26 ile 3.  sırada yer alıyor.

seo sem araçları

CRM Platformları / İletişim Yönetimi Araçları

Rapora göre Salesforce ABD’li ajansların %66 oranla en çok kullandığı CRM / İletişim Yönetimi platformu. İkinci sırada %32 oranla HubSpot CRM yer alırken, onu %30 gibi büyük bir oranla Excel takip ediyor.

crm iletişim yönetimi platformları

Email Pazarlama Programları

Tahmin edileceği üzere Mailchimp en çok kullanılan email pazarlama programı olarak %62 oranla ilk sırada yer alıyor. Ajansların %39’u Conctant Contact ve %21’i Campaign Monitor programlarını kullanıyor.

email pazarlama programları

İçerik Geliştirme Araçları

Araştırmaya katılan şirketlerin %88’i freelance yazarlarla çalışırken; %31’i Writer Access, %25’i ise Video Creation Marketplace kullanıyor.

içerik geliştirme araçları

Proje Yönetimi Araçları

Proje yönetimi konusunda en çok tercih edilen aracın Türkiye’deki ajanslar tarafından da oldukça fazla kullanılan Basecamp olduğu görülüyor. %66 oranında kullanılan Basecamp’i %35 ile Workamajig ve %19 ile yine yakından tanıdığımız Trello takip ediyor.

proje yönetimi araçları

Pazarlama Otomasyonu Programları

Araştırmaya katılan ABD’li ajanslar pazarlama otomasyonu konusunda ise %63’lük bir oranla en çok HubSpot’u kullanıyor. Onu %27 ile SharpSpring ve %20 ile Act-On takip ediyor.

pazarlama otomasyonu programı

Online Toplantı ve Konferans Yazılımları

Ajanslar online toplantılar ve konferanslar için en çok GoToMeeting ve Skype’ı kullanıyor. Ayrıca Cisco WebEx ve Google Hangouts da en çok kullanılan yazılımlar arasında.

online toplantı konferans yazılımları

Proje üretimi, yönetimi, analizi ve benzeri konularda şirketlerin sıklıkla tercih ettiği bu araçlar; ölçümleme, etkili pazarlama ve ekip yönetimi açısından önemli faydalar sağlıyor. Özellikle dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren ajansların da ihtiyaçları doğrultusunda kullandığı bu araçların dışında; bazı ajanslar kendi yazılımlarını geliştirerek de çalışmalarını yönetebiliyor.

Mirren Business Development ve RSW/US tarafından yayınlanan 56 sayfalık rapora şuradan ulaşabilir ve araştırmanın diğer sonuçlarını da detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Hedef Kitle Analizi İçin 3 Faydalı Araç Ücretsiz Veri Görselleştirme Araçları →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.