Ajans Web Siteleri İçin Tasarım Önerileri

Konular, Web Tasarım 07 May 2015
Ajans Web Siteleri İçin Tasarım Önerileri

Uzun süren çalışmalar sonucu farklı formatlarda ortaya çıkan yaratıcı işlerin vitrini olarak sizi temsil eden ajans web siteleri maksimum özeni hak ediyor.

Ajanslar, dijital tasarımın bileşik bir dünya hale gelmesiyle gittikçe daha popüler hale geliyor. Bugün ajanslar büyük ya da küçük fark etmeksizin tüm dünyayı kaplamış halde. Bu nedenle rekabet de ciddi bir boyut kazanıyor. Dışarıya açılan kapı olarak ajans web siteleri bu ortamda büyük önem taşıyor.

Video, web sitesi, mobil uygulama ya da üretilen başka yaratıcı işleri sergileyeceğiniz platformlar olan ajans web siteleri, bu yönüyle şirket ve hizmet detayları bildirmenin yanı sıra portfolyo sunumunu da hedefliyor. İçerik yapısı tasarımın önemli bir parçası olmasına rağmen, sektörün doğası gereği grafikler de bu siteler için çok daha fazla önemli.


İddialı Marka Sunumu

En iyi arayüz, marka hakkında logodan çok daha fazlasını anlatır. Unutmayın, sitenizi ziyaret eden kişilerin aklında kalmanız gerekiyor. Akılda kalan grafikler ya da ikonlardan yapılmış logonuza her sayfada yer verin.

Bu arada renk şablonunun logo ile uyumunun tüm etkiyi değiştireceğini aklınızdan çıkarmayın. Sayfanızda yer vereceğiniz her bir ögenin birlikteliği sitenizi ilgi çekici kılacaktır.

ajans web siteleri tasarım

Underbelly’nin web sitesi oldukça başarılı örnekler arasında ve birbirine benzeyen ajans web siteleri denizinde epey dikkat çekiyor. Sayfa aşağıya kaydırıldığında kaybolmayan header (üst bilgi) ve aşağıdan çıkan footer (alt bilgi) logoyu ve markanın renklerini taşıyor. Mavinin tonlarından oluşan renk skalası birbiriyle ve bir balina çizimi olan logoyla son derece uyumlu olarak belirlenmiş.


Etki Yaratan Sayfa Zıtlığı

Zıtlık, okunabilirliği artıran en önemli faktörlerden biridir. Metin ve renk şablonu, renkler eşleştiğinde zıtlık üzerinden uygulanıyor. Örneğin, beyaz zemin üzerine yazılmış açık mavi metnin okunması pek kolay değildir.

Yapılan işler her zaman tasarımla ilgili olmasa bile ajansların yaratıcı çalışmalarını web sitelerinde göstermesi gerekiyor. Bunu en iyi uygulayan ajans web siteleri, içeriğin kolay okunabilirliğini sağlayanlar oluyor.

ajans web siteleri tasarım

Bir tasarım ajansı olan Ramotion, mobil uygulamalar  ve oyunlar alanına yoğunlaşıyor. Ajansın web sitesi birkaç farklı sayfadan oluşan son derece basit bir tasarıma sahip. Yine de her bir sayfa minimalizmden uzaklaşmadan kendi içindeki tutarlılığı sürdürüyor. İçerik başarıyla harmanlanmış, her şey çok kontrollü gözüküyor ve beklentiyi tamamen karşılıyor.

ajans web siteleri

Sayfadaki ögeler arasında zıtlık kurmak istiyorsanız Elegant Seagulls size fikir verebilir. Sayfayı aşağıya kaydırdıkça farklı arka plan renkleri ortaya çıkıyor. Metin arka plana bağlı olarak daha açık veya daha koyu hale geliyor. Bu kulağa tutarsız bir fikirmiş gibi gelse de çok başarılı uygulanmış.


Tanımlayıcı İkonlar

Sitenize özel bir yerleşim tasarımı yapmak zorunda değilsiniz. Farklı içeriklere uygun şablonlar bu konuda size yardımcı olabilir. Fakat web sitesinde ikon tasarımı ve bu ikonların sitenin genel görünümüyle tutarlılığı çok önemli.

Kendi ikonlarınızı tasarlıyorsanız ya da ücretsiz ikon setlerini kullanacaksanız ikonların içeriğe katkıda bulunduğundan emin olun. İkonlar çok faydalı olabileceği gibi gereksiz kullanıldığında yorucu olabilir. Yine de ikonlar her zaman işlevsel olarak faydalı olmak zorunda değil, bazen tamamen şıklık katmak için kullanabilirsiniz.

ajans web siteler

Duolingo’nun anasayfasında çok sayıda farklı ikon bulunuyor ve hepsi de benzer bir tarzda tasarlanmış. Bazı ikonlar butonların içine yerleştirilmiş, bazılarıysa bazı paragraflara vurgu yapmak için kullanılmış. Bu kadar farklı ikon tasarımlarını bir arada kullanmasına rağmen Duolingo, harika bir uyum yakalamış.

Bir amaca hizmet eden ikonları kullanın. Eğer ikonun belli belirsiz bir etkisi oluyorsa, gözden çıkarın ve tasarımın en sade halini tercih edin.


Hatırlanabilir Navigasyon

Ajans web siteleri için tuhaf tasarımlar değil yaratıcı ve kullanışlı tasarımlar tercih etmelisiniz. Navigasyonun tutarlı olduğu bir web sitesi oldukça kullanışlı olacaktır. Hatırlanabilir navigasyon marka sunumu açısından da avantaj sağlar.

Kayan navigasyon çubukları son zamanda oldukça popüler hale geldi. Ajans web siteleri, genellikle sadece birkaç sayfadan oluşuyor ve herhangi bir sayfaya gitmek için gerekli bağlantı tüm sayfalarda yer alıyor.

ajans web siteleri design

Purple, Rock, Scissors’un web sitesine baktığımızda üst sol köşede bulunan gizli bir bağlantının navigasyonu kontrol altında tuttuğunu görüyoruz.

Sayfalar arasında gezinmeyi kolaylaştıracak dinamik çözümler kullanın. Karmaşık tasarımlar, navigasyon açısından pek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.


Yapısal Minimalizm

Minimalizme odaklanmak teoride kolay olsa da uygulamada pek kolay değildir. En temelinde amaç, gereksiz ögelerin çıkarılmasıyla daha modern bir tarama deneyimi yaratmaktır. Minimalist ajans web siteleri genellikle, fazla grafik ve animasyon efektindense portfolyolarına vurgu yaparlar.

web tasarım

Yalantis’in web sitesinden alınan ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi minimalist sitelerin hepsi dümdüz bir beyaz zemin üzerine kurulmaz. Elbette beyaz zemin bir seçenektir ama zorunluluk değil… Minimalizm de büyük, tam ekran görseller ve renkli ögeleri kapsayabilir. Yine de siteye genel olarak baktığınızda sadeliğin göze çarpıyor olması gerekir.

web siteleri

Bir tasarım ofisi olan Finely, düz beyazdan biraz daha fazlasını kullanıyor. Grinin tonlarından oluşan tasarım oldukça sade bir görünüme sahip. Bu da içeriğin odakta olmasını sağlıyor. Dikkat dağıtıcı ögelerin en aza indirilmesi sayesinde istediğiniz bölümlere dikkat çekmeniz kolaylaşıyor.


Tam Ekran Arkaplanlar

Web tasarımcıların çoğunun bu trend hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü artık birçok sitede tam ekran arkaplan görmeye başladık. İster fotoğraf olsun ister video, tam sayfa görseller yaratıcı ajanslar arasında çok popüler hale geldi.

ajans web siteleri tasarımları

Tam ekran arkaplan kullanan web siteler arasında en iyileri Typing… gibi responsive tasarıma da sahip. Web sitesindeki her bir sayfa, doğal olarak mobil uyumlu bir yapıda tasarlanmış. Web sitesi içeriğinin çoğu kolayca sindirildiği için arkaplan fotoğrafları dikkat dağıtmaktansa kompozisyona katkıda bulunuyor.

ajans web siteleri tasarım yummygum

Ana sayfasında ve diğer içerik alanlarında tam ekran arkaplan kullanan Yummygum’ın web sitesi de başarılı örnekler arasında yer alıyor. Son derece temiz ve net tasarımıyla dikkat çeken site, profesyonel bir görünüme sahip.


Sonuç

Bu fikirler, ajans web siteleri için modern ve kullanışlı tasarım konusunda size ilham verebilir. Portfolyonuzun kolay erişilebilir ve anlaşılır olduğuna, metinlerin okunabilirliğine ve navigasyon kolaylığına önem vermeniz gerekiyor. Diğer taraftan bir ajans olarak, estetik becerinizi göstermek için renk uyumuna ve sayfa içi ögelerin görselliğine dikkat edin.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ajanslar İçin .Agency Alan Adı Almanın Avantajları Ve Dezavantajları Sinirli Müşteri İle Başa Çıkma Yöntemleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.