Adobe’den Aranan Fontu Görsel Olarak Bulmaya Yarayan Özellik

Konular, Web siteleri 19 Eki 2017
Adobe’den Aranan Fontu Görsel Olarak Bulmaya Yarayan Özellik

Adobe, web sitesi Typekit’e eklediği görsel arama özelliğiyle, sokakta yürürken billboard’da gördüğünüz tasarımda kullanılan fontu bulmanızı sağlayacak.

Karşınıza çıkan bir billboard’da ilginizi çeken bir font gördünüz ve tasarımcının vermek istediği mesajı yaymak için kullandığı bu fontu bulmak istiyorsunuz. Genellikle bu süreç deneme yanılmayla geçer. Fakat Adobe’nin üyelik sistemiyle çalışan Typekit web sitesine eklenen yeni özellikle bu sancılı süreç geride kalıyor.

Fotoğrafını çektiğiniz font görselini sayfada yer alan bölüme sürükleyip bırakarak yükleyebildiğiniz arama özelliği ile bulmak istediğiniz fontun hangisi olduğu Sensei AI platformu tarafından otomatik olarak taranıyor, veri tabanındakilerle eşleştiriyor ve o fonta en yakın öneriler karşınıza çıkıyor.

Adobe’nin bu özelliği, renk paletlerini ve desenleri fotoğraftan otomatik olarak ayırabilen ve hatta görsel için otomatik vektörel grafikler yaratabilen Capture CC mobil uygulamasında da kullanılabilecek. Adobe, bu hizmeti geliştiricilerin kullanımına da açacak. Geliştiriciler, gücünü Sensei’den alan API’a direkt olarak erişebilecek.

adobe-typekid-webpage

adobe-typekit-web-arama

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Son Yılların Yükselen Web Tasarım Trendleri Renk Psikolojisinin Markalaşmaya Etkileri →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.