Adidas’tan Ekstra Cihaza Gerek Duymayan Artırılmış Gerçeklik Deneyimi

Adidas’tan Ekstra Cihaza Gerek Duymayan Artırılmış Gerçeklik Deneyimi

Adidas’ın yeni ayakkabısını tanıtmak için geliştirdiği artırılmış gerçeklik özelliği, yalnızca kamerası olan bir cihaza ihtiyaç duyuyor.

Adidas, sokak modasını takip eden hayranlarını artırılmış gerçeklik deneyimleriyle heyecanlandırmaya devam ediyor. Fazladan bir cihaza gerek duymayan ve herkesin deneyimleyebileceği “Virtual Deerupt” kampanyası; yeterli seviyede bir internet tarayıcısı olan akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve tabletlerle çalışabiliyor.

Deerupt ayakkabıların örgü yapısı, 3B haritalama (3D mapping) teknolojisindeki ızgaraları anımsatıyor. Deerupt sanal gerçeklik deneyiminde Adidas ayakkabı kutusu açılıyor ve içerik ortaya çıkıyor. Dokunmatik ekran ya da bilgisayar faresi kullanılarak ayakkabıyı farklı açılardan görmek mümkün oluyor. Kameranın canlı akışı ise arka planda kalıyor.

Deneyimin en güzel yanı, internet tarayıcısıyla çalışması ve herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymaması. Kamera akışında gerçekten 3B haritalama olmamasına rağmen havada süzülen 3 boyutlu ayakkabı farklı yönlere doğru hareket ettirilebiliyor, yakınlaştırılıp uzaklaştırılabiliyor ve yeterli bir etkileşim sağlıyor.

Markalar, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik deneyimlerini, müşterilerle etkileşime geçmek için sıklıkla kullanıyor. Ancak, hazırlanan deneyimler için AR ya da VR cihazların edinilmesi gerekiyor. Tüketicilerin içeriğe ulaşması için uygulamalar bir köprü olarak kullanılıyor. Adidas ise Virtual Deerupt ile bu gereklilikleri ortadan kaldırıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Vine’a Alternatif Video Uygulaması: Oevo Egzersiz Hareketiyle Birleşen Kalp Masajı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.