2016 Yılının En İyi Yılbaşı Reklamları

2016 Yılının En İyi Yılbaşı Reklamları

Yeni yıla sayılı günler kala markaların yayınladığı en dikkat çeken yılbaşı ve Noel reklamlarını derledik.

Dünya genelinde Noel ile birlikte gelen yeni yıl coşkusu, reklam filmlerine de kimi zaman güldüren ve kimi zaman duygulandıran yaratıcı içerikleriyle yansıyor. 2017 yılına günler kala markaların yayınladığı; genellikle beraberlik, sevgi ve mutluluk temalı yılbaşı ve Noel reklamlarını derledik.


H&M – Come Together

Bu yılın şüphesiz en dikkat çeken yılbaşı reklamlarından biri H&M’in Wes Anderson imzasıyla yayınladığı kısa filmi. Özel anlarda birlikte olmanın önemine vurgu yapılan filmde, H&M’in kış koleksiyonu tanıtılıyor.

Ajans: Adam & Eve/DDB

 


McDonald’s – Juliette the Doll

McDonald’s’ın yılbaşı filminde yeni bir reklam yüzü karşımıza çıkıyor; oyuncak bebek Juliette. Duygusal reklam filminin en dikkat çeken yönlerinden biri Juliette bebeğin, 3D yazıcı ile yapılması ve yüzünün şekli ile hareketlerinin CGI teknolojisi ile geliştirilmiş olması.

Ajans: Leo Burnett London

 


Apple – Frankie’s Holiday

Dünya genelinde ötekileştirmenin oldukça fazla yapıldığı bu günlerde, en anlamlı yılbaşı reklamlarından biri de Apple’dan geldi. Frankenstein’ın canavarı Frankie’nin canlandırıldığı filmde tüketicilere “Kalbinizi herkese açın.” mesajı veriliyor.

Ajans: TBWA\Media Arts Lab

 


Budweiser ve Uber – Don’t be a pillock

Yılbaşında alkollü araç kullanmama çağrısı yapan Budweiser ve Uber, reklam filminde Oscar ödüllü aktrist Helen Mirren’e yer verdi. Britanya’da en çok tercih edilen bira markalarından biri olan Budweiser, tüketicilerine yılbaşı gecesi bira şişelerindeki kodu kullanarak Uber araçlarıyla uygun fiyata eve dönebileceklerini duyuruyor.

Ajans: Anomaly

 


Allegro – English

Polonyalı online alışveriş sitesi Allegro, yeni yıl için sevgi dolu bir reklam filmi yayınladı. Filmde online mağazadan “Yeni Başlayanlar İçin İngilizce Seti” sipariş eden yaşlı bir adamın İngilizce öğrenme sürecini izliyoruz. Amcamızın İngilizce öğrenmesinin ise sevimli bir sebebi var.

Ajans: Bardzo

 


Meijer – Do You See What I See?

Noel zamanı çocukların en çok heyecan duyduğu konu elbette ki Noel Baba. Mağazalar zinciri Meijer de yeni yıl reklam filminde Noel Baba’yı konu almış. Filmde Noel Baba’ya benzerliği ile dikkat çeken yaşlı bir adam ve onu görünce heyecandan ne yapacağını şaşıran çocukları görüyoruz.

Ajans: The Distillery Project

 


Sainsbury’s – The Greatest Gift

Noel’i animasyon reklam filmi ile kutlayan Sainsbury’s, ailenin önemine vurgu yapan bir diğer marka. James Corden tarafından yorumlanan esprili bir şarkının kullanıldığı 3 dakikalık filmde, çalışkan bir baba olan Dave’in ailesi ile olan ilişkisi anlatılıyor. Dave, ailesinin Noel dileklerini karşılamak için sıra dışı bir çözüme gidiyor.

Ajans: AMV BBDO

 


Amazon Prime – A Priest and Imam meet for a cup of tea.

Bu günlerde en çok ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik temalı filmlerden biri de alışveriş sitesi Amazon Prime tarafından yayınlandı. Filmde dikkat çeken konu, farklı inançlara sahip iki din adamının çok yakın arkadaş olması. Biri imam diğeri papaz olan bu iki arkadaş birbirlerinin yeni yılını tesadüfen aynı hediye ile kutluyorlar.

Reklam filmi Amazon’un in-house ekibi tarafından oluşturulmuş.

 


Heathrow Airport – Coming home for Christmas

Heathrow Havalimanı’nın reklam filminde Noel için evlerine dönmek üzere yola çıkan iki pofuduk yolcu rol alıyor. Eve dönüşün en büyük hediye olduğuna vurgu yapan filmin sonunda ise yaşlı çiftin gerçek hallerini görüyoruz.

Başarılı reklam filminin sosyal medyada oldukça ilgi çektiğini, 14 Kasım’da yayınlanmasından bu yana Youtube’da 3 milyondan fazla tıklama aldığını ve sosyal medyada 243 bin kez paylaşıldığını da belirtelim.

Ajans: Havas London

 


John Lewis – #BusterTheBoxer

Online alışveriş sitesi John Lewis bu yıl enteresan bir viral ile karşı karşıya kaldı. Nick Jablonka adındaki 18 yaşında bir genç, Noel kampanyaları hakkında yaptığı çalışma için marka olarak John Lewis’ı tercih etti ve oluşturduğu videoyu Youtube’a yükledi. Haziran ayında yayınlanan film aylar sonra dikkat çekti ve markanın resmi yılbaşı reklamı sanılarak sosyal medyada hızla yayıldı.

İşin içinde markanın parmağı var mıdır bilemiyoruz, fakat çalışmanın oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bir anda viral olan ve İngiliz basınında dahi yer alan “The Snowglobe” isimli filmi aşağıda izleyebilirsiniz.

 
John Lewis’ın yılbaşı reklam kampanyasında ise Boxer cinsi bir köpek olan Buster’ın hikayesini izliyoruz. Filmde küçük bir kıza ailesi trambolin hediye ediyor, fakat buna sevinen sadece küçük kız olmuyor. Trambolini etraftaki hayvanlardan Buster’a kadar herkes kullanıyor ve çok eğleniyor.

Filmde hayvanların trambolinde zıpladıkları sahneler MPC tarafından CGI ile çekilmiş ve reklam aynı zamanda sanal gerçeklik gözlükleriyle de izlenebiliyor. Film ayrıca John Lewis’in web sitesinde 360 derece video şeklinde de yayınlanmış.

Ajans: Adam & Eve/DDB

 


Sizin de denk geldiğiniz yaratıcı yılbaşı reklamları varsa, yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Tüm okuyucularımıza mutluluk dolu bir yeni yıl dileriz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Hasbro’dan Tepki Çeken Yılbaşı Reklamı Netflix’ten Teknolojiyi Hack’leyen Kampanya →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.