2013 Yılının En Büyük Reklam Ajansları

2013 Yılının En Büyük Reklam Ajansları

2013 yılının en büyük reklam ajansları açıklandı. Bu yıl listenin zirvesine Güzel Sanatlar/Saatchi & Saatchi yükselirken; geçtiğimiz yılın birincisi TBWA/İstanbul üçüncü sıraya yerleşti.

Her yıl Mediacat ve Nielsen işbirliği ile hazırlanan yılın en büyük reklam ajansları listesi açıklandı. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında birinci sıradaki TBWA/İstanbul üçüncü sıraya yerleşirken, 2013 yılının en büyük ilk iki reklam ajansı da Güzel Sanatlar/Saatchi & Saatchi ve Y&R İstanbul ile Vodafone’a hizmet vermek için kurulan Team RED oldu.

Mediacat ayrıca “Yılın En Büyük Reklam Ajansları” listesinden faydalanarak “Yılın En Büyük Bağımsız Reklam Ajansları” listesi oluşturdu. Listeye göre 2013 yılının en büyük bağımsız reklam ajanslarında ilk beşte Güzel Sanatlar/Saatchi&Saatchi, Alametifarika, Vietnam, M.A.R.K.A ve BIG bulunuyor.

Nielsen tarafından Ocak- Aralık 2013 tarihlerinde gazete, dergi, radyo, televizyon ve açıkhava gibi mecralarda yapılan tarife fiyatları (rate card) üzerinden hesaplanmasıyla oluşturulan en büyük reklam ajansları listesinin tamamı şu şekilde:

mediacat en büyük 100 ajans

En büyük reklam ajansları, ajansların senelik cirosu göz önüne alınarak seçiliyor. 

Kaynak: Mediacat Online

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter Arayüz Tasarımını Tekrar Yeniliyor! Google uProxy İle İnternet Sansürlerine Son Vermeyi Hedefliyor! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.