2013 Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital Pazarlama, Konular 11 Ara 2013
2013 Dijital Pazarlama Trendleri

2013 Dijital Pazarlama Trendleri’ne bakıldığında en önemli pazarlama stratejilerinin medya fragmantasyonu ve içerik pazarlama stratejileri üzerine kurulduğu görülüyor.

Dijital dünya, firmalar için son birkaç yılda en çok kullanılan pazarlama mecrası haline geldi. Özellikle 2013 yılı sosyal ağları aktif olarak kullanan ve günlük hayatın herhangi bir zaman diliminde kolayca internete erişim sağlayabilen tüketiciler ve onlara ulaşmak için en doğru yolu arayan markaların yılı oldu.

İnternet kullanıcılarının tüketim alışkanlıklarının değişmesi, e-ticarete olan ilginin tüketiciler ve girişimciler tarafından artması, araştırmacı ve bilinçli kullanıcı, sosyal medyaya yansıyan müşteri iletişimi ve mobil kullanımın önemli ölçüde yaygınlaşması 2013 yılının en dikkat çeken gelişmeleri oldu.

ABD’li Araştırma Şirketi Edison Research tarafından hazırlanan dijital pazarlama raporuna göre sosyal medya kullanımı bir sıfır toplamlı oyun değil. Tüketiciler aynı anda tüm kanalları kullanmak istiyor ve markalar da onlar nereye giderse gitsinler onları takip etmek zorunda. Markaların ise bunu yapması için da aşağıda derlediğimiz 6 trendi anlaması gerekiyor.

1. Medya Fragmantasyonu

Tüketiciler aynı anda her yerdedir. Edison Research raporuna göre ABD’deki tüketicilerin aynı anda 256 milyonu televizyonda, 243 milyonu radyoda ve 232 milyonu ise internette bulunuyor. Bu tüketicilerin 182 milyonu internete kablo ile bağlanırken; 177 milyonu ise wi-fi ile bağlanıyor. Tüketicilerin 139 milyonu ise akıllı telefonları üzerinden internet kullanıyor.

2103 dijital pazarlama trendleri twitter

Multimedya tüketim çağında, tüketiciler her zamankinden daha fazla şey yapmak amacıyla birçok platform ve cihazı kullanıyor. Bu durum da pazarlamacıların tüketicileri her yerde yakalayabilmesi zorunluluğunu beraberinde getiriyor ve stratejiler buna göre şekilleniyor. Günümüzde artık e-ticaret’in e’si “everywhere” yani “her yerde” anlamına geliyor.

Bir pazarlamacı elindeki bütçeyi tüketicilerinin bulundukları medya platformlarına doğru olarak dağıtması oldukça önemli. Pazarlamacının stratejisini eskiye oranla daha hızlı uygulaması ve tüketiciye satın almak için fırsat verirken güven sağlaması gerekiyor.

2013 yılı itibariyle çoklu medya yeni “normal”ler arasında yerini aldı. Pazarlamacıların birçok platforma dağılan potansiyel müşterilerin dikkatini çekmesi zor hale geldi. Pazarlamacının tüketici ilgisini toplamak için artık daha yaratıcı, daha hızlı ve daha görsel olması gerekiyor.

2. Mobil Cihaz Kullanımı

ABD’de akıllı telefon kullanımı nüfusun yarısını aşmış durumda. Araştırma firması eMarketer’e göre insanların mobil cihazlarda harcadıkları zaman miktarı masaüstü kullanıma göre 14 kat hızla büyüyor. Aynı araştırmaya gösteriyor ki mobil cihazlar, ticari işlemler için oldukça önemli bir kanal haline geliyor.

2013 dijital pazarlama trendleri mobil

2013 yılında pazarlamacılar için mobil pazarlama stratejisi öncelik verilmesi gereken bir konu haline geldi. Konum tabanlı pazarlama son birkaç yıl içinde artan önemi ile büyümeye devam etti. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılan uygulamalar markalar açısından da güç kazanmaya ve kullanıcının ilgili kalmasına yardımcı oldu.

Hareket halindeyken sosyal medyada içerik paylaşmak, etkileşim oluşturmak, daha fazla fotoğraf görüntülemek, iletişim kurmak; kısacası tüketmek kolay hale geldi.

3. İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama önceki yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da ilk sıraya oturdu. Araştırma şirketi eConsultancy’e göre pazarlamacıların %91’i ürün ve hizmetlerini içerik pazarlama kullanarak tüketiciye sunuyor. Ek olarak dijital pazarlama uzmanlarının %90’ı önümüzdeki 12 ay için de içerik pazarlamanın öneminin devam edeceğine inanıyor.

2013 dijital pazarlama trendleri içerik pazarlama

Araştırmaya göre pazarlamacıların en iyi sonuç aldığı ilk 3 içerik pazarlama türü; %83 ile sosyal medya güncellemeleri, %78 ile e-posta haber bültenleri ve %67 ile haber ve makaleler oldu.

Tüketicilerin iyi marka fikirleri ve içeriklerine önem vermeye başlaması nedeniyle pazarlamacılar reklam yerine içerik pazarlamaya odaklandı. Markalar reklamlarını fikirlerini duyurmak için bir araç olarak kullanmaya başladı.

4. Facebook

Dijital mecrada Facebook hala en önemli pazarlama araçlarından biri. Graph Search ve hashtag gibi yenilikleri ile birlikte Facebook, pazarlamacılara geniş kullanıcı kitlesine ulaşma ve etkileşim oluşturma fırsatı veriyor.

Markalar Facebook’un reklam ve kampanya fırsatları, hedefleme özellikleri ve diğer uygulamalarından faydalanarak yüksek erişime ulaşabiliyor. Bu durum pazarlamacılara yeni reklam fırsatları açacağı gibi markalara da yeni fikir üreterek tüketiciye ulaşma imkânı veriyor. Markalar ayrıca müşterileri ile Facebook üzerinden iletişime geçme fırsatı buluyor.

2013 dijital pazarlama trendleri facebook

Öte yandan Graph Search markaların sayfalarını beğenen insanları analiz etmeleri açısından oldukça geniş imkânlar sağlıyor. Örneğin bir yerel işletme sayfasını daha hareketli tutabiliyor, takipçilerini yerel kullanıcılardan oluşturabiliyor ve bu coğrafi konuma özel kampanyalar oluşturabiliyor.

Facebook sık sık yaptığı sinir bozucu değişikliklere rağmen pazarlamacıların oyunda kalmak için bu platformu iyi bir şekilde öğrenmesi etkin olarak kullanması zorunluluk haline gelmiş durumda.

5. “News Feed”

Facebook kullanıcılarının çoğunluğu Facebook ana sayfalarında gün geçtikçe daha çok markalı içerik ile karşılaşıyor. Fakat birçok kullanıcı da bu markaların Facebook sayfasını ziyaret etmiyor. Kullanıcılar markalar ile kendi haber sayfaları üzerinden etkileşime geçiyor.

2013 dijital pazarlama trendleri marka

Marka eğer kullanıcı ile etkileşime geçmek istiyorsa paylaşımlarının ilgi çekici ve içeriğinin açık olması gerekiyor. Çünkü markaların karşısında sadece kendi arkadaşları ile iletişimde olmak isteyen kullanıcılar bulunuyor. Kullanıcılar özellikle sık paylaşım yapan ya da fazla müdahaleci olan markaları haber kaynaklarında görmek istemiyor ve engelliyor.

Facebook’ta kullanıcıların ilgisini çekmek için pazarlamacıların yaratıcı, görsel ağırlıklı ve ilginç paylaşımlar yapması gerekiyor. Kullanıcılar karşılarına çıkan paylaşımların rahatsız ya da mutsuz edici ve görsellerin kalitesiz olmasını istemiyor.

6. Twitter

Facebook her ne kadar sosyal medyanın en popüler platformu olsa da Twitter’ı da es geçmemek gerek. 2013 yılı Twitter’ın yükseliş yılı oldu. Edison Research raporuna göre Facebook çok kullanılmasına rağmen Twitter daha popüler bir sosyal paylaşım aracı olarak öne çıkıyor.

2013 dijital pazarlama trendleri sosyal medya

Twitter’ın kullanıcı sayısı az olmasına rağmen diğer platformlara göre oldukça fazla paylaşım yapılıyor. Türkiye’de Gezi eylemleri ile birlikte popülerliği artan Twitter, multimedya tüketiminde ezici bir çoğunlukla sosyal medya platformları arasından sıyrılıyor.

2013 yılında Twitter pazarlamacılar için keşfedilmesi gereken bir potansiyel haline geldi ve marka konumlandırmasında önemli bir araç oldu. Markalar Twitter’ı kullanmak için tüketicileri ile konuşma ve özellikle de hashtagler kullanarak kendilerinden bahsetmelerine teşvik etme yolunu tercih etmeye başladı.

İnternet kullanımının daha fazla kanal ve cihaz ile çeşitlenmesi, meşguliyeti artan tüketicinin ilgisini çekmek üzerine kurulan stratejiler ve güven sağlayarak iletişim kurmanın önemi ile birlikte 2013 yılı dijital pazarlamanın önemini bir kez daha ıspatlayan bir yıl oldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Email Pazarlama Popülerliğini Koruyor Mu? Mobil Pazarlama Stratejisi Önerileri →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.