14 Milyon Kullanıcının Facebook İçerikleri Halka Açık Paylaşıldı

14 Milyon Kullanıcının Facebook İçerikleri Halka Açık Paylaşıldı

Gizlilik ayarlarını varsayılana çeviren bir hata, 14 milyon kullanıcını içeriğini, belirli kişilerle sınırlandırdığı grubun dışına çıkararak, halka açık şekilde paylaşılmasına sebep oldu.

Cambridge Analytica skandalının etkileri sürerken, Facebook yeni bir kişisel verilerin gizliliğini ihlal eden yeni bir güvenlik açığı sorunuyla karşımıza çıktı. Bu hata, 14 milyon kullanıcının yalnızca aileleri ya da belirli arkadaş gruplarıyla paylaşmak istedikleri fotoğraf, video ve durum bildirimlerinin platformda halka açık bir şekilde paylaşılmasına sebep oldu.

Facebook, hatanın düzeltildiğini ve özel olarak paylaşılmak istenen içeriklerin yeniden kategorilere göre ayrıldığını açıkladı. Hata, Facebook’un kullanıcıların paylaşımlarını öne çıkarması için bir seçenek eklemek üzere yaptığı deneme sırasında ortaya çıktı ve gizlilik ayarlarını sıfırlayarak, paylaşımları varsayılan ayarlara yani halka açık hale getirdi. Hatadan, 18-22 Mayıs tarihindeki paylaşımlar etkilendi. Facebook, bu sorunu CNET’te yer alan habere göre 22 Mayıs’tan önce çözemedi. Platform, durumdan etkilenen kullanıcılara  7 Haziran’a kadar uyarı bildirimi gönderdi.

Cambridge Analytica skandalında 87 milyon sosyal ağ kullanıcısının kişisel bilgileri açığa çıkmıştı. Facebook’un 3. parti uygulamayla paylaştığı verilerin Çinli akıllı telefon üreticileri ZTE, Huawei ve Lenovo’yla da paylaşıldığı iddiası da gündemde.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook’a 3B Fotoğraf Paylaşım Özelliği Geliyor Facebook, Instagram Fotoğraflarını Platformda Paylaşmanın Yeni Bir Yolunu Test Ediyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.