10 Ünlü Marka ve İnsanlar İçin Neler İfade Ettikleri

10 Ünlü Marka ve İnsanlar İçin Neler İfade Ettikleri

Araştırma şirketi Brandtrust’ın yaptığı çalışma, dünyaca ünlü 10 markanın insanlar için ne anlama geldiğini, öne çıkan kelimelerle gösteriyor. 

Uzun süredir var olmalarının yanı sıra, insanların markalara güvenme sebebini ve neden bazı markaların diğerlerinden daha başarılı olduğunu hiç düşündünüz mü?

Araştırma firması Brandtrust, yaptığı marka sadakati araştırmasında dünyanın ilk sıralarda yer alan 10 markasıyla ilgili bir çalışma yaptı. Firma; Apple, Coca-Cola, Amazon, Disney, Facebook, Google, McDonald’s, Microsoft, Samsung ve Toyota markası denince akla gelen kelimelere çalışmasında yer verdi.

Brandtrust, ayrıca 15 katılımcıyı elektrodermal monitöre bağlayarak araştırmaya dahil etti ve bahsi geçen 10 markanın 2017’ye ait en fazla ilgi çeken reklamlarını izletti. İlginç bir şekilde Coca-Cola reklamı, en fazla heyecan uyandıran reklam oldu. Uluslararası boyuttaki keyif duygusu, paylaşım ve esprili yaklaşım, bu reklamı diğerlerinden ayırdı.

Peki en başarılı kampanyaların ardındaki gizli tarif ne? 10 markanın büyük çoğunluğunda reklamlarda gösterilen 3 temel unsur var: mutluluk, bağlantı ve güvenlik.

İnsanlar için Google; güvenilir, kolay, arama motoru, bilgi gibi kelimeleri,

Amazon; hızlı, online, alışveriş gibi kelimeleri,

Apple; teknoloji, ürün, güvenilir, dünya gibi kelimeleri,

Coca-Cola ise iyi, tatlı, lezzetli, tatmin edici, tazeleyici gibi kelimeleri çağrıştırıyor.

Aşağıdaki görsellerden çalışmada öne çıkan kelimeleri görebilir, çalışmayla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook, Markaların Influencer Bulmasını Kolaylaştıran Bir Platform Geliştiriyor Parkfest Müzik Festivali, Sosyal Medya Ajansı Olarak Komünite Dijital’ı Tercih Etti →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.