Moda Markaları Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Moda Markaları Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?
Başarılı sosyal medya kullanımı ile dikkat çeken moda markaları, sosyal ağlardan etkili bir şekilde yararlanmak isteyenlere ilham veriyor. Sosyal medya hayatımızın bir parçası haline gelirken, markalar da her geçen gün sosyal medya çalışmalarına daha fazla yatırım yapıyor; artan rekabet ortamında daha fazla takipçiye ulaşmak, yeni müşteriler kazanmak ve online varlıklarını güçlendirmek için yeni yollar arıyor. Markalar tüketicilere ulaşmak, trafik sağlamak ve sonuçta satışlarını artırmak için sosyal medya kanallarını etkili bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Özellikle, dünyaca ünlü moda markaları sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmaları ile dikkat çekiyor. Modaya yön veren markaların sosyal medya kanalları incelendiğinde; markalar için yol gösterici olabilecek temel yaklaşımlara ulaşmak mümkün. Sosyal medyada oldukça başarılı olan moda markalarının, ilham verici yaklaşımlarını sizin için derledik.
1. Yaratıcı olun. Sosyal kanallar aracılığıyla tüketicilerle etkileşim kurmak için yeni ve alışılmamış yollar bulmaya çabalayın ve farklı sosyal ağların sunduğu imkanlardan faydalanın. Şubat ayında gerçekleştirilen London Fashion Week’te live streamler ve video paylaşımı çok yoğun olarak kullanılmıştı. Markalar, tasarımcı Mary Kantranzou gibi, koleksiyonları podyumda sergilenirken gerçek zamanlı video yayını yaptı. Böylece, orada bulunamayan ve koleksiyonları bir an önce görmek isteyen insanlarla etkileşim kurulabildi. markalar sosyal medya Twitter aracılığıyla gerçek zamanlı video yayınına imkan veren Periscope, tüketicilerle etkileşime imkan veren en yeni uygulamalardan biri olarak yaratıcı bir şekilde kullanılabilir.
2. Hedef kitlenizi tanıyın. Her marka hedef kitlesinin kim olduğu, tüketim alışkanlıkları, ilgileri ve eğilimleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Takipçilerinizin ilgilerine yönelik paylaşımlar yaptığınızda etkileşim kurabilir ve yeni takipçilere ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin takip ettiği sosyal medya hesapları ile etkileşim kurarak tüketicilerin zihninde bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Böylece, benzer ilgi alanlarına ve alışkanlıklara sahip insanlara ulaşabilirsiniz.
3. Yatırım yapın. Modaya yön veren markalardan biri olan Burberry, dijital pazara hitap etmek için marka imajını yenileyen ve pazarlama bütçesinin %60’ını dijitale ayıran bir örnek olarak dikkat çekiyor. Dünyanın en çok takip edilen moda markalarından biri olması; sosyal medyaya yaptığı yatırımın başarılı sonuçlar verdiğinin en önemli göstergesi. Marka, sosyal medya çalışmaları ile Facebook’ta 17 milyon ve Twitter’da 3.8 milyona yakın takipçiye ulaştı. Sosyal medyada elde ettiği başarı, Burberry Acoustic müzik videoları gibi yan içeriklerle çalışmalarını genişletmesine imkan veriyor. Göz ardı edilmemesi gereken en önemli konu ise; başarılı sosyal medya çalışmaları sayesinde yeni bir ürün ya da promosyonu otomatik olarak 20 milyon kişiye iletebilecek.

Watch the latest track 'Dreaming of Another Girl' by Hidden Charms, filmed exclusively for Burberry AcousticFeaturing A/W15 campaign stars Ranald Macdonald and Oscar Robertson

Posted by Burberry on Monday, July 6, 2015

4. Sosyal ağınızı tanıyın. Her sosyal medya platformunda farklı bir dil ve içerik kullanmalısınız. Her birinin marka hedeflerini nasıl karşılayabileceği üzerinde düşünün. Facebook, müşteriler ile birebir iletişime imkan veren ve çok geniş bir potansiyel hedef kitleye ulaşmanızı sağlayabilecek bir sosyal ağdır. Bu nedenle, markalar Facebook için kullanıcıların paylaşabileceği, markanın web sitesine ve diğer sosyal medya platformlarına trafik sağlayabilecek görsel ve videolardan oluşan içerikler oluşturmalı. Twitter markaların yoğun olarak kullandığı ve tüketicilere müşteri hizmeti sunan, marka ile ilgili haberlerin ver görsel içeriklerin paylaşılabildiği bir iletişim aracıdır. Twitter’ın hızla değişen ve gündelik akışına göre bir iletişim dili oluşturulmalıdır.
5. Sürekli etkileşim Markanın sosyal medya hesaplarındaki düzenli güncelleme ve paylaşımlar sosyal ağlarda aktif olmasını ve takipçilerin sosyal kaynaklarında markayı görmesini sağlar. Tüketicilerle iletişim kurulabilmesi için markanın bir etkileşim başlatması gerekir, sadece tüketicilerin sorduğu sorulara ya da tüketici kaynaklı içeriklere katılması yeterli değildir.
Takipçilerle bir etkileşim başlatmak mevcut etkinliklerle ilgili bir soru sormak ya da bir habere dikkat çekmek için bir içerikten faydalanmak kadar kolay olabilir. Çok etkileşim alan içerikleri öne çıkarmak markanızın takip edilmeye değer olduğunu göstermek için iyi bir yöntem olabilir.
6. Ünlü desteği Ünlü kişiler, sosyal medya üzerinde büyük bir etkiye sahip ve takipçilerini pek çok konuda farkında olarak ya da olmayarak yönlendiriyor. İngiliz moda markası Superdry, karlı ABD pazarında online bir etkiye sahip olmanın önemli bir avantaj sağlayacağının farkına vardı. Sosyal medya varlığını güçlendirmek için David Beckham, Idris Alba, Mila Kunis ve Nicole Scherzinger gibi ünlü isimlerin markanın ürünlerini giydikleri fotoğrafları sosyal hesaplardan paylaşarak hayranlarına ulaşıyor.
İngiliz detox çayı markası BooTea gibi markalar sosyal ağlarda paylaşmaları ve tanıtmaları için ürünlerini ünlülere hediye ediyor. Ürün tanıtımı için giderek daha fazla kullanılan Twitter ve Instagram gibi platformları kullanarak, markalar ünlülerle ideal marka imajlarını eşleştirebiliyor.

7. Benzersiz olun. İngiliz giyim ve aksesuar markası Ted Baker, Instagram kampanyasında mevcut filtrelerden faydalandı, insanlardan bir görseli kendi hesaplarından repost etmelerini ve farklı efektleri denemelerini istedi. Kullanılan filtreler görseldeki gizlenmiş mesajları ortaya çıkardı ve insanların ilgisini çekti.
Orijinal yaklaşımlarla sosyal medya için oluşturulan içerikler çoğu zaman başarılı sonuçlar veriyor. Benzer içeriklerle dolu olan sosyal ağlarda farklı bir içerik markayı kalabalıklardan ayrıştırmak için kullanılabilecek en iyi yöntem.
8. İyi bir müşteri hizmeti sunun. Küçük moda markaları sosyal medya ile sadece online bir tanıtım alanı değil, ayrıca müşterilerine online olarak hizmet verebilecekleri bir alan da kazanmış oluyor. Her girişimci ağızdan ağıza tanıtımın markanın büyümesini nasıl etkileyeceğini biliyor. Sosyal medyadaki geribildirim ve şikayetler konusunda dikkatli olmak bunda büyük bir rol oynayabilir. sosyal medyada markalar
Sonuç Sosyal medya markaların her zamankinden daha fazla hedef kitlelerine ulaşabilmesini sağlıyor. Markalar da tüketicilerin ilgisini çekmek için çeşitli yaklaşımlar deniyor. Moda endüstrisinin önde gelen markaları, sosyal medyanın sunduğu etkileşim imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini gösteren örnekler sunuyor.

İlgili Haberler

Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Devamını Oku >
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Devamını Oku >
Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçme Ve Kurtulma Yolları
Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçme Ve Kurtulma Yolları
Devamını Oku >
Sosyal Medya Tarihçesi
Sosyal Medya Tarihçesi
Devamını Oku >
Twitter'da Tutarlı Bir Marka İmajı Nasıl Oluşturulur?
Twitter'da Tutarlı Bir Marka İmajı Nasıl Oluşturulur?
Devamını Oku >
Faydalı Facebook Reklam Yönetim Araçları
Faydalı Facebook Reklam Yönetim Araçları
Devamını Oku >
Sosyal CRM Ve Sosyal Medya Yönetimi Arasındaki Farklar
Sosyal CRM Ve Sosyal Medya Yönetimi Arasındaki Farklar
Devamını Oku >
Facebook Reklamları İle Web Sitesi Trafiği Artırma Yöntemleri
Facebook Reklamları İle Web Sitesi Trafiği Artırma Yöntemleri
Devamını Oku >