Girişimciler İçin Pazarlama Amaçlı Blog Yazmanın Faydaları

Girişimciler İçin Pazarlama Amaçlı Blog Yazmanın Faydaları
Hedef kitlenize kendinizi anlatma fırsatı sunan pazarlama amaçlı blog ile hem güçlü bir etkileşim yaratabilir hem de güvenilirliğinizi arttırabilirsiniz. Şirketlerin ürün ve hizmetlerini satabilmek için güçlü ve kapsamlı web siteleri oluşturup, bunlar üzerinden belirli pazarlama kampanyaları başlatmaları gerekiyor. Fakat bu tarz pazarlama kampanyaları, büyük maliyetleriyle başlangıç aşamasındaki firmaları biraz zorlayabiliyor. Özellikle televizyon, gazete gibi eski yöntem reklam yöntemleri kullanmak, küçük çaplı yeni firmalar için hiç ekonomik bir strateji değil. Neyse ki teknoloji sayesinde ekonomik bir seçenek olarak pazarlama amaçlı blog yazıları imdada yetişiyor. Blog ile başlamanın avantajlarına bakalım:
 1. Bir blogu admin olarak yazmaya başlamak, markanız veya hizmetiniz hakkında detaylı bilgi vermenizi sağlar.
 2. Blog ile markanızın arama motorlarındaki trafiğini arttırarak, herkes tarafından ulaşılabilir hale gelirsiniz.
 3. Blog sayesinde daha kurumsal görünür ve müşterilerinizle daha güçlü bir etkileşim içine girersiniz.
 4. Blog yazarak pazarladığınız içerik, uzun vadeli ve her geçen gün gelişebilecek potansiyele sahip olduğunu hissettirir.
Pazarlama amaçlı blog yazmak online varlığınız ve bilinirliğiniz için sizi önemli noktalara taşır. Bu amaçla verimli bir pazarlama blogu oluşturmak için şu ipuçları size yardımcı olabilir.
1. İçerik Planınız Blog üzerinden pazarlama stratejisi oluşturmak için başlangıçta blog içeriğine yoğunlaşmak gerekiyor. Blogunuzun özgün olması çok önemli. Ayrıca ürününüz veya hizmetiniz için müşteriler adına bir farkındalık yaratmanız ve bunu piyasa gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlamanız, alacağınız dönüşümü arttırıyor. Blog üzerinden pazarlama yapmadan önce kendi kendinize bazı soruları sorup, içerik adına tutarlı kararlar almaya çalışın.
 • Hedef kitleniz kimlerden oluşacak? Hedef kitlenizin istekleri ve sorunları neler?
 • Blogunuzun amacı nedir? Blogunuz ile müşterilerinizin ihtiyaçlarına nasıl hizmet edeceksiniz?
 • Hedef kitleniz için en uygun blog yazıları hakkında fikriniz var mı? Röportajlar, eğitimler ve grafik içerikleri nasıl olmalı?
 • Yazı tarzınız ne olacak? Profesyonel bir tavır sergileyecek ve yazı tarzınızla ilgili profesyonel bir kişi veya kurumdan yardım alacak mısınız?
 • Hangi tür firmalar için içerik sağlayacaksınız ve içerik güncelleme sıklığınız ne olacak?
 • Blogunuz ana temadan başka hangi konuları kapsayacak? Kendiniz için en iyi başlangıcı nasıl yapacaksınız?
 • Blogunuzun güncelleme ve bakımlarıyla kim ilgilenecek?
Ayrıca blogunuzun içeriği adına bir uyarı daha yapmamız gerekirse, içerik yazılarının okunabilirliği ve dilbilgisi anlamında mutlaka belli bir nitelikte olmanız gerekiyor. girişimciler pazarlama amaçlı blog
2. Kapsamlı Bir Kaynak Oluşturmak Blogunuzda düzenli içerik yayınlama dışında, şirket kurma ve kaynakları geliştirmeye odaklanmaya dikkat etmenizi öneririz. Kullanışlı ve pratik bilgiler barındıran kaynaklar sayesinde oluşturulan içerikler, ziyaretçilerin ilgisini daha çok çekiyor. Potansiyel müşteri profilleri oluşturmak ve onlara belirli konularda daha iyi sunumlar yapabilmek için e-posta yoluyla bülten paylaşımında bulunabilirsiniz. Bunlara ek olarak, büyük kaynak sayfalarını inceleyerek müşterilerinize daha iyi teklifler verebileceğinizi ve böylece daha kesin sonuçlar alacağınızı da unutmayın.
3. Ne Hakkında Yazmalı? Hizmet ve ürünleriniz hakkında açıklayıcı yazılar hazırlayın. Başarılı bir online kaynak oluşturmak için blogunuza sürekli yeni içerik üretmelisiniz. Sürekli artan site trafiğiniz sayesinde arama motorlarında üst sıralara taşınabilirsiniz. Kullanıcılar zor okunan, karışık ve renksiz sayfaları okumaktan hoşlanmıyor. Bu nedenle sayfalarınıza dahil edeceğiniz her ses, fotoğraf veya grafik blogunuza olan ilgiyi arttırır. Kullanıcılarınız için elinizden gelen tüm kolaylıkları sağlayın. Mesela her yeni yazıyı takip edebilmeleri için bir e-posta havuzu oluşturun ya da bir katılımcı listesi yayınlayın. Yazılarınızı mutlaka PDF formatında da sunun. İnsanların onlara verdiğiniz değeri hissetmesini sağlayın. Genellikle değerli bilgiler sunmak ve blog trafiğinizi arttırarak ilgi çekmek, okuyucularınızın güvenilir ürün ve hizmetlerle buluşmasına olumlu bir katkı sağlayarak onları teşvik eder. girişimciler pazarlama amaçlı
4. Rakiplerinizi Tanıyın Eğer blogunuz yenilikçi bir tavır ekseninde büyürse, rakipleriniz için işler daha da zorlaşacaktır. SEMRush ve BuzzSumo araçları, web siteniz yahut blogunuz için anahtar kelimeleri keşfetmeniz için faydalı olabilir. Bunlara ek olarak, Google Anahtar Kelime Planlayıcısı da işlerinizi kolaylaştırabilir. Bu strateji toplamda genişlemenizi sağlayacak, bir dönüşüm gerçekleştirme ihtiyacınız söz konusu ise bu konuda da size katkı sağlayacaktır.
5. İçeriği Sosyal Medya Aracılığı ile Paylaşmak Amatör veya profesyonel her blog yazarı, sosyal medyayla iletişim içindedir. Sosyal medya sayesinde blog içeriğiniz viral başarıya ulaşabilir ve okuyucu sayınızı arttırır. Facebook ve Twitter takipçileriniz sayesinde birkaç dakika içinde binlerce kişiyi yazılarınıza yönlendirebilirsiniz. Başarılı bir pazarlama amaçlı blog yazmanın %25'lik kısmı düzenleme gibi işlemler sayesinde, %75'lik kısımı ise düzenli yazmak ve diğer insanlarla sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunmaktan geçiyor. Paylaşımlarınızda yeniliklere açık olmaktan ve herhangi bir işe profesyonelce soyunmaktan çekinmeyin.
6. E-posta Pazarlaması Kullanın Her ne kadar sosyal medyayı iyi kullanan bir blog yazarı da olsanız, online varlık oluşturabilmek için iyi bir kaldıraça ihtiyacınız var; e-posta. Abone listeleriyle e-posta kullanarak yapılan bir pazarlama asla ölmez. En az Facebook ve Twitter kullanmak kadar e-posta kullanmanın da etkisi olduğunu görüyoruz. Unutmayın, sosyal medya yokken, e-posta vardı. pazarlama amaçlı blog
7. Doğru Bir Başlangıç Yapan Blogları Takip Edin İyi bir başlangıç yapan blog yazarlarının başarı hikayeleriyle sıkça karşılaşıyoruz. Mesela HubSpot.com ve KissMetrics.com mükemmel iki örnek. Her iki sitedeki blogları ve sosyal ağ paylaşımlarını izlerseniz, sebebini kolaylıkla görebilirsiniz. Bu siteler sizin blogunuz için ilham kaynağı olabilir. Takip edebileceğiniz Mashable.com, KillerStartups.com, HuffPost.com, Inc.com gibi blogların yanı sıra, arama sitelerinden trafik içeriklerine göre diğer siteleri keşfedebilirsiniz.
8. Ekibinizle İşbirliği İçinde Olun İyi bir blog pazarlamacısı olmak için bazen tek başınıza birçok konun içinden çıkamazsınız. İşte tam bu noktada, sizinle birlikte çalışan profesyonel bir ekibe ihtiyacınız var demektir. Ekibiniz sadece birkaç kişi barındıran bir avuç insandan da oluşsa, onların çevreleriyle birlikte okuyucu-alıcı sayınız mutlaka artacaktır. Ayrıca onların fikirleri ve yöntemleri blogunuzda bir çeşitlilik yaratacak ve blogunuzu daha ilgi çekici bir hale getirecektir. Sadece ekip arkadaşlarınızla değil, kendi işinde uzman işletmeler ve firmalar ile işbirliği içine girmeniz sizi daha da geliştirecektir. Bunun üstüne ekiple işbirliği içinde olma olgusunu bir adım daha ileriye taşımış olacaksınız. Örneğin bir mizah siteniz varsa video oynatıcı bir şirket ile bir ortaklığa girebilirsiniz.
Sonuç Pazarlama amaçlı blog yazmaya başlamak, profesyonel bir bloga sahip olmaktan daha farklı değil. Bu denli önemli olan bir adımda önce tecrübeli bir blogger ya da bir pazarlamacı olmaya çalışmanız sizi bir adım öteye taşır. Her şekilde planlama, odaklanma ve yaratıcılık sizin en büyük yardımcınız olur. Bu yardımcılar yolculuğun en büyük parçası olacaktır.

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Dönüşümü Artırma Amaçlı İçerik Yazma Örnekleri
Dönüşümü Artırma Amaçlı İçerik Yazma Örnekleri
Devamını Oku >
Başarılı Kullanıcı Kaynaklı İçerik Kampanyaları
Başarılı Kullanıcı Kaynaklı İçerik Kampanyaları
Devamını Oku >
Blog Trafiği Rekabet Analizi İle Nasıl Artırılır?
Blog Trafiği Rekabet Analizi İle Nasıl Artırılır?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri
İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Yaratıcı Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?
Yaratıcı Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?
Devamını Oku >
Sosyal Paylaşımlar İçin Rekor Kıracak İçerik Önerileri
Sosyal Paylaşımlar İçin Rekor Kıracak İçerik Önerileri
Devamını Oku >