Inbound Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Inbound Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılır?
Inbound pazarlama hedef kitlenin dikkatini çekecek yöntemlerle online platformlar üzerinden müşteri yaratmanızı sağlayan bir pazarlama metodudur. Inbound pazarlama, 2006 yılından beri online gerçekleştirilen işlerde en etkili pazarlama metodu olmaya devam ediyor. Reklam ve email listeleri satın almak gibi yöntemlerle çalışan eski outbound pazarlamanın aksine, inbound pazarlama insanların şirketinizle ve ürünlerinizle ilgilenmesini sağlayan kaliteli içerik gerektirir. Eğer paylaştığınız içerik müşterinizin ilgisini çekiyorsa mutlaka inbound trafik çekersiniz.

Inbound pazarlama nedir?

Inbound pazarlama, en kısa tanımıyla içerik oluşturmak ve bu içeriği tüm dünya ile paylaşmaktır. Hedef kitlenizin beğeneceği içerikler oluşturarak işinizi çok ileriye taşıyabilirsiniz. Çünkü hedef kitleniz beğendiği içeriği diğer insanlarla paylaşacaktır. Bu metod, online yayılan bir içerik üzerinden elde ettiğiniz ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeyi amaçlar. Inbound pazarlamada kullanılan temel ifadeler şöyle sıralanabilir: İçerik oluşturma: Oluşturduğunuz içerik müşterilerinizin temel sorularına ve ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Lifecycle pazarlama: İnsanlar şirketinizi tanıdıkça yaklaşımları değişir. Her aşamada farklı bir pazarlama yöntemi kullanmalısınız. Kişiselleştirme: Zaman içinde potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olursunuz ve onların kişisel ihtiyaçlarına uygun mesajlar oluşturabilirsiniz. Çoklu kanal: Inbound pazarlama çoklu kanal kullanımı gerektirir çünkü insanlara oldukları yerde, sizinle iletişime geçmek istedikleri kanaldan ulaşmalısınız. Entegrasyon: Yayınlarınız ve analiz araçlarınız birlikte çalışır ve doğru yer ve zamanda doğru içeriği paylaşmanızı sağlar.

Inbound pazarlama nasıl yapılır?

Bu pazarlama  metodunda en önemli kısım içerik ve zamanlamadır. Doğru yer ve zamanda doğru içeriği yayınlayarak, müşterilerinize yardımcı olur ve onların ilgisini çekersiniz. Ayrıca bu şekilde zamansız yayınlarınızla müşterilerinizi rahatsız etmemiş olursunuz. inbound marketing nedir Dört Temel Pazarlama Hareketi Inbound pazarlama dört farklı aşamadan oluşur. Önce oluşturduğunuz içerik ile hedef kitlenizin dikkatini çekmelisiniz. Böylece hedef kitleniz sitenizi ziyaret edecektir. Elde ettiğiniz bu ziyaretçilerin iletişim bilgilerini alarak onları potansiyel müşteriye dönüştürebilir ve onların ilgisini üzerinizde tutmaya devam ederek de gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz. Inbound pazarlamanın görevi burada sona ermez; satış sonrası müşteri memnuniyetini tanıtım amaçlı kullanarak yeni ziyaretçiler ve müşteriler de elde eder.

1. Dikkat çek

Sitenize yalnızca trafik çekmek değil, doğru trafiği çekmeniz önemlidir. Müşteriye dönüşmesi muhtemel kişilerin sitenizi ziyaret etmesini amaçlamalısınız. Peki kim bu kişiler? İdeal müşteriler ürünleriniz ve hizmetlerinizle gerçekten ilgilenen kişilerdir. Hedeflerinizi, zorluklarınızı bu kişileri düşünerek belirlersiniz ve bütün müşterileriniz genellikle benzer özelliklere sahiptir. Sitenize doğru kullanıcıları çekmek için kullanabileceğiniz en önemli araçlar şöyle sıralanabilir: Blog: Inbound pazarlama blogging ile başlar. Blog web sitenize yeni ziyaretçi getirmek için çok etkili bir araçtır. İstediğiniz özelliklere sahip kullanıcıların size erişebilmesi için onlara hitap eden eğitici içerikler oluşturmalı ve sorularına cevap vermelisiniz. Oluşturulan içerikler, ne kadar profesyonel ve özgün olursa potansiyel müşterilerinizi satışa dönüştürme olasılığınız aynı oranda artar. Hedef kitleye göre belirleyeceğiniz içerikleri seçerken, bu konuda iyi işler çıkartan bir içerik ajansı ile çalışabilirsiniz. Sosyal medya: Dikkat çeken içeriklerinizi ve önemli bilgileri sosyal medyada paylaşmalısınız. Bu şekilde hedef kitlenizle daha fazla etkileşim sağlarsınız. İdeal müşterilerinizin zaman geçirdiği ağlarda etkileşim kurarsanız sizi daha iyi tanırlar ve unutmazlar. inbound sosyal medya pazarlama SEO: Satın alma süreci genellikle internet üzerinde başlar. Potansiyel müşterileriniz ilgilendikleri ürün ya da hizmetle ilgili web üzerinden arama yaparlar. Bu nedenle arama sonuçlarında çıktığınızdan emin olmalısınız. Anahtar kelimeleri dikkatle ve özenle seçmelisiniz, sayfalarınızı optimize etmelisiniz, içerik oluşturmalısınız ve  ideal müşterilerinizin arama yaparken kullanacağı kelimeler içeren linkler oluşturmalısınız. Web sitenizde etkili SEO uygulayabilmek için Site Üzeri SEO Teknikleri ve Anahtar Kelime Optimizasyonu Teknikleri yazılarmızı inceleyebilirsiniz. Sayfalar: Web sitenizin her bir sayfasını ideal müşterinizin hoşuna gidecek ve onlara hitap edecek şekilde optimize etmelisiniz. Web sitenizi işe yarayan bilgilerle dolu bir platforma dönüştürerek sizden haberdar olmayan kişileri bile seo ajansı ile çalışarak organik trafikle sitenize çekebilirsiniz.

2. Dönüştür

Sitenize ziyaretçi almaya başladıktan sonra yapacağınız ilk iş bu kişilerin iletişim bilgilerini alarak potansiyel müşteriye dönüştürmek olmalıdır. En azından email adreslerini öğrenmeye çalışın. İletişim bilgisi online pazarlama için en önemli bilgilerden bir tanesidir. Ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerini alabilmek için karşılığında onlara bir şey vermeniz gerekir. Karşılık olarak teklif edeceğiniz ödül işinizle ilgili ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek özelliklerde olmalıdır. Ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriye dönüştürürken şu araçları kullanabilirsiniz: Eyleme çağrı (call to action): Eyleme çağrılar genellikle ziyaretçilerinizi sitenizi kullanmaya teşvik edecek butonlar olarak kullanılır. Örneğin, “Ekitap indir”, “Webinar’a katıl!” gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Etkili eyleme çağrılar yapmazsanız potansiyel müşteriye dönüştürme konusunda başarısız olursunuz. Varış sayfaları: Ziyaretçileriniz eyleme çağrınıza tıkladığı zaman bir varış sayfasına yönlendirilir. Bu varış sayfası eyleme çağrı ile teklif ettiğiniz hizmetin ziyaretçiye verileceği yerdir. Bu sayfa genellikle ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerini alabileceğiniz kısımdır. Eğer bu bilgileri alabilirseniz ziyaretçiniz potansiyel müşteriye dönüşmüş olur. Varış sayfası tasarımı için Etkin Varış Sayfası Örnekleri yazımıza göz atabilirsiniz. Formlar: Ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriye dönüştürmek için bir form doldurmaları ve böylece bilgilerini sizinle paylaşmaları gerekir. Bu formu olabildiğince kolay tamamlanacak şekilde optimize edin. İletişim: Potansiyel müşterilerinizin bilgilerini merkezi pazarlama veri tabanında toplayın ve bu kişilerin izini sürün. Bu bilgilerin bir arada olması bu bilgilerle ne yapacağınıza karar vermenizde ve bir sonraki adıma geçmenizde faydalı olur. varış sayfası inbound pazarlama

3. İlgiyi koru

Doğru iz üstünde  gidiyorsunuz. Doğru kişileri web sitenize çektiniz ve onları potansiyel müşterilere dönüştürdünüz. Şimdiki adım bu kişileri gerçek müşterilere çevirmek ve bu kişileri sürekli hale getirmek. Bu süreci de başarıyla sonlandırmak için kullanabileceğiniz araçlar var. Potansiyel müşteri değerlendirme: Sisteminize birçok iletişim bilgisi eklediniz. Peki kimlerin satış ekibinizle görüşmeye hazır olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bir satışa hazırlık (sales-readiness) sunumu kullanarak bu süreci başarıyla atlatabilirsiniz. Email: Bir ziyaretçi eyleme çağrıdan form doldurmaya tüm aşamaları geçmişse fakat müşteri olmaya hazır değilse bu kişiye faydalı içeriğe sahip bir email gönderin. Böylece size duyduğu güveni artırabilir ve satın almasını sağlayabilirsiniz. Pazarlama otomasyonu: Bu süreçte email pazarlama  kullanarak potansiyel müşterilerin geldiği aşamaya uygun olarak kişisel içerikler oluşturun. Örneğin, potansiyel müşterinizin daha önce web sitenizde nelerle ilgilendiğini biliyorsanız benzer konularda emailler gönderebilirsiniz. Eğer sizi Twitter’da takip ediyorsa ve web sitenizde belli sayfaları ziyaret etmişse farklı konularda da paylaşımlar yaparak bu kişinin ilgisini çekin. Kapalı döngü raporu: Hangi pazarlama çalışmalarınızın en ideal potansiyel müşteriyi sitenize çektiğini öğrenmek, satış ekibinizin potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek için etkili çalışmasını sağlamak için Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemi ile entegre çalışmalısınız.

inbound pazarlama nasıl yapılır

4. Değerlendir Karşınızdaki kullanıcının ziyaretçi, potansiyel müşteri ya da mevcut müşteri olması fark etmeksizin inbound pazarlama için en önemlisi dikkat çeken içerik oluşturmadır. Müşteriye dönüştürdüğünüz bir kişinin sizi asla unutmayacağını garanti etmelisiniz. Bunun için de sürekli iletişim ve etkileşime ihtiyacınız var. Böylece mevcut müşterilerinizi ürününüzü/hizmetinizi seven, mutlu tanıtıcılara dönüştürebilirsiniz. Müşterilerinizin sizin yararınıza davranması için kullanabileceğiniz yöntemler şunlar: Akıllı eylem çağrıları: Çağrılarınızı kişiselleştirmelisiniz. Kullanıcılarınıza aranızdaki iletişime uygun çağrılarda bulunmalısınız. Sosyal Medya: Çeşitli sosyal medya platformlarında yer alarak gerçek zamanlı müşteri hizmeti sağlayabilirsiniz. Email ve pazarlama otomasyonu: Mevcut müşterilerinize önemli değerli içerik sunarak onların hedeflerine ulaşmalarına yardım edebilir ve aynı zamanda ilgileneceklerini düşündüğünüz yeni ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.
Sonuç Inbound pazarlamada atılan her adım ve kullanılan her araç çok önemlidir. Bu şekilde hakkınızda hiçbir şey bilmeyen kişileri müşteriye dönüştürebilirsiniz. Ziyaretçilerin dikkatini çekerek onları potansiyel müşterilere dönüştürebilir ve müşterilerinizle kurduğunuz yakınlık sayesinde onları memnun tanıtıcılar olarak kullanabilirsiniz. Inbound pazarlama kendiliğinden olmaz, siz çeşitli araçlar ve uygulamalar yardımıyla içerik oluşturmalı ve doğru insanlara ulaştırmalısınız. Bunu yaparken zamanlamaya da dikkat etmelisiniz.

İlgili Haberler

Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Dijital menu icon
4 Haz 24
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Dijital menu icon
30 May 24
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Devamını Oku >
Yeni Nesil Dijital Ajansların 5 Özelliği
Dijital menu icon
27 Eyl 16
Yeni Nesil Dijital Ajansların 5 Özelliği
Devamını Oku >
Yeni Ajans Sahiplerinin Yaptığı 10 Stratejik Hata
Dijital menu icon
25 Eyl 16
Yeni Ajans Sahiplerinin Yaptığı 10 Stratejik Hata
Devamını Oku >
Dijital Performansı Doğal Yollar İle Arttırmanın 4 Yolu
Dijital menu icon
2 Eyl 16
Dijital Performansı Doğal Yollar İle Arttırmanın 4 Yolu
Devamını Oku >
Takip Etmeniz Gereken Artırılmış Gerçeklik Trendleri
Dijital menu icon
15 Ağu 16
Takip Etmeniz Gereken Artırılmış Gerçeklik Trendleri
Devamını Oku >
Dijital Ajansda Çalışmak İsteyen Kişilere Tavsiyeler
Dijital menu icon
15 Tem 16
Dijital Ajansda Çalışmak İsteyen Kişilere Tavsiyeler
Devamını Oku >
Butik Ajanslarla Çalışmanın Avantajları
Dijital menu icon
24 Haz 16
Butik Ajanslarla Çalışmanın Avantajları
Devamını Oku >