Instagram, Hikayelerinizin Ekran Görüntüsünü Alanları Size Bildirecek

Instagram, Hikayelerinizin Ekran Görüntüsünü Alanları Size Bildirecek

Instagram, yine Snapchat’ten esinlendiği özellikle, kullanıcıları hikayelerinin ekran görüntüsünü alan diğer kullanıcılar hakkında bilgilendirecek.

Tüm dünyada kullanılmaya henüz başlanmasa da ve şu an yalnızca deneme aşamasında olsa da Instagram’ın seçtiği sınırlı sayıdaki kullanıcı arasında Instagram Stories’i ve kullanıcılarını ilgilendiren yeni bir özellik test ediliyor.

Instagram, Snapchat’in bir kullanıcı tarafından paylaşılan görseli, bir başka kullanıcının ekran görüntüsü olarak kaydetmesi durumunda uyarı gönderen özelliğini kendi platformuna entegre etmeye çalışıyor.

Sosyal ağ, yeni özellik sayesinde kullanıcılara, Stories’de paylaştıkları görsellerin ya da videoların ekran görüntüsünü alan ya da kaydeden diğer kullanıcılar hakkında bilgi verecek.

Ekrana yansıyan bildirimle birlikte kullanıcı, içeriğinin başkaları tarafından yeniden kullanıldığından haberdar edilecek. Bir çeşit uyarı ve koruma niteliğindeki özellik, 24 saat içinde kaybolan içeriklere yer veren platformlarda ne paylaşıp ne paylaşmamaları gerektiği konusunda kullanıcılara ipuçları da veriyor.


Şimdilik biraz daha ılımlı davranan Instagram, test kapsamına aldığı kullanıcılara, uygulama içinde “Bir daha ekran görüntüsü ya da kaydı aldığınızda, bu hikayeyi paylaşan kullanıcı, bunu görebilecek” şeklinde bir uyarı gönderiyor.

Hikayenin sahibi ise, bir başkası ekran görüntüsü aldığında direkt olarak bildirim almıyor. Stories hakkında içgörüler veren ‘görüntüleyenler’ sekmesinde, daire şeklindeki deklanşör ikonu altında içeriğin ekran görüntüsünü, görüntüyü çeken hesap adıyla birlikte görebilecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Messenger’a Sevgililer Günü'ne Özel Yenilikler Geliyor Facebook ‘Beğenmedim’ Butonunu Test Ediyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.