Google, Web Tarayıcıdaki 3B Modelleri Gerçek Dünyaya Eklemeyi Test Ediyor

Google, Web Tarayıcıdaki 3B Modelleri Gerçek Dünyaya Eklemeyi Test Ediyor

Google, web tarayıcıya eklenen 3B nesnelerin, artırılmış gerçeklikle gerçek dünyaya eklenebildiği bir prototip geliştiriyor.

Önümüzdeki aylarda Android ve iOS cihaz kullanıcılarının artırılmış gerçeklik deneyimini daha derinlemesine yaşamaya başlayacağını müjdeleyen Google, web tarayıcısında dijital objelerin gerçek dünyada istenilen yere yerleştirilmesini sağlayan bir prototip üzerinde çalışıyor.

Artırılmış gerçekliği web platformuna taşımaya hazırlanan Google, “Article” ile makalelere, konuyla ilgili 3B görseller ekleyecek ve eklenen görseller, artırılmış gerçeklikle birlikte gerçek hayata yerleştirilebilecek.

Prototip aşamasında olan çalışmada, makaleye 3B fotoğraf şeklinde eklenmiş bir astronot kostümü çiziminin artırılmış gerçeklikle odanın istenilen yerine yerleştirilebildiğini görüyoruz. Gerçek dünyaya sürüklenip bırakarak eklenen 3B objenin yüksekliği ve genişliği de iki parmakla kenarlardan çekerek ayarlanabiliyor.

Hem mobil hem de masaüstü tarayıcılarda çalışan teknoloji, geleceğin artırılmış gerçekliği destekleyen web tarayıcıları hakkında da ipucu veriyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Keanu Reeves’in Kendi Motosiklet Şirketi İçin Web Sitesi Kurarken Yaşadıkları Kripto Para Kazandıran Egzersiz Uygulaması →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.