Yükselen Sosyal Medya Platformu Vero Nedir?

Mobil Uygulamalar, Projeler 28 Şub 2018
Yükselen Sosyal Medya Platformu Vero Nedir?

Instagram’ın sonunu getireceği iddia edilen ve son dönemde gittikçe popülerleşen sosyal medya uygulaması Vero nedir?

Yıllardan beri birçok sosyal medya uygulaması geldi ve gitti. Hemen hemen hepsi, kendinden önce kurulan Facebook, Snapchat, LinkedIn gibi uygulamaları bitirme iddiası taşıyordu. Bu iddialı uygulamaların çoğu piyasadan silindi. Bitirmeye niyetlendikleri uygulamalar ise hâlâ varlıklarını sürdürüyor.

Bu büyük uygulamalar, pek çok kişi tarafından kullanılsa da insanlar reklamsız ve algoritmalar tarafından yönetilmeyen daha özgür platformlara ihtiyaç duyuyor. Vero, ortaya çıkan bu ihtiyaçtan doğan bir uygulama olsa da sandığınız kadar yeni değil. 2015 yılında kurulan Vero’nun popülerliği, son zamanlarda artmaya başladı. Peki bunun sebebi ne?

Özellikle Instagram gibi algoritma temelli uygulamalara karşı oluşan tepkiler, Vero’ya duyulan ilgiyi artırdı. Vero’nun tasarımı da Insta’ya benziyor. Ancak, tanıtım videosunda da göreceğiniz gibi Vero’da fotoğraf ve video paylaşımından çok daha fazlası var. Vero ile müzik, beğendiğiniz bir kitap ya da bir makale linki de paylaşabiliyorsunuz, film tavsiyelerinde de bulunabiliyorsunuz.

Vero’nun tanıtımı şu sözleri içeriyor:Uygulamadan çıkmadan müzik dinleyip satın almak istediğiniz şeyleri alabilmeniz için Vero’yu yarattık.  İçine reklam ya da herhangi bir algoritma koymadık, kimseden, hiçbir zaman veri madenciliği yapmak zorunda kalmadık. Ve bunu yapmayı başardığımızda, yalnızca yeni bir sosyal ağ yarattığımızı değil çevrimiçi sosyalleşme için yeni bir yol yarattığımızı fark ettik. Azı can sıkıyor, çoğu mükemmel yapıyor.”

 
Vero’nun yükselişine sebep olan diğer etkenler ve uygulamanın gelir kaynakları:

  1. Alternatif sosyal medya kanallarına duyulan istek

Vero’yu çekici kılan başlıca özellikler, reklamsız ve algoritma kullanmıyor oluşu. Anti-Facebook uygulaması olarak ortaya çıkan Snapchat, her şeyi kayıt altında tutmadan paylaşmayı sağlayan 24 saatte kaybolan içerikleriyle dikkatleri çekti. Fakat zamanla artan reklamlar ve algoritmaya bağlı değişiklikler, kullanıcıları sınırlanmaya başladı ve Snapchat, ilk zamanlardaki çekiciliğini kaybetti. Ya da Instagram, reklamları ve değişip duran algoritmasıyla kullanıcıları alternatiflere yöneltiyor. Vero’nun kullanıcıları reklama boğmaması ve algoritmalara bağlı olmayışı, uygulamayı cazip kılıyor.

  1. ‘Growth Hacking’ stratejisi Vero’nun yükselmesini sağlıyor

Vero’da reklam yok ve platformun reklamsız kalmasını istiyorlar. Öyleyse Vero nasıl para kazanacak? Bunlardan biri üyelik tabanlı model olabilir. CNBC’nin haberine göre, uygulama kullanıcılardan yıllık birkaç dolar ödemelerini talep edecek. Fakat uygulama, şimdilik takipçi konusunu yalnızca growth hacking için kullanıyor. Vero, ilk 1 milyon kullanıcısından hiçbir ücret talep etmeyeceğini de açıkladı. Eğer Vero’nun bir gün hatırı sayılır bir platform haline geleceğine inanıyorsanız, 1 milyon kullanıcıya ulaşmaya çok yaklaşan sosyal ağa üye olabilirsiniz.

  1. Sosyal ticaretin artması

Vero’nun gelir kaynağına dönüşmesi muhtemel bir diğer şey ise uygulama üzerinden yapılan tüm satın alma işlemlerinden bir miktar kesinti yapmak olacaktır. Sosyal ticarette her platforma bu tip kesintiler yapılıyor. Fakat Vero yeterince popüler olursa satış fonlaması modelini benimseyebilir. Bu modelde ölçeklendirme problemleri çıkabilir ancak Vero’nun bu sistemi nasıl adapte edeceğini hep birlikte göreceğiz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Lacoste, Nesli Tükenen Hayvanlar İçin Timsah Logosundan Vazgeçti Hediye Kuponu Yerine Geçen 2.000 Parçalık Yap-boz →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.