Snapchat ve Instagram, GIPHY’yi Geçici Olarak Uygulamalarından Kaldırdı

Snapchat ve Instagram, GIPHY’yi Geçici Olarak Uygulamalarından Kaldırdı

Instagram ve Snapchat, GIPHY özelliğini, kullanıcılarına ırkçı bir GIF seçeneği sunduğu için geçici olarak kaldırdı.

Uygulamaların içine üçüncü parti platformları entegre etmenin taşıdığı en büyük risk, uygulama üstündeki kontrolün, bu platformların içeriklerinde yeterince sağlanamaması. Geçtiğimiz hafta sonu hem Instagram hem de Snapchat kullanıcılarından bazıları, GIPHY’nin kütüphanesi son derece ırkçı bir GIF’in yer aldığını fark etti. Tepki çabuk geldi: Her iki uygulama da GIPHY’nin kullanımını geçici olarak durdurdu.

Kullanıcılar, uygulamayı şikayet etmeye başladı fakat sorunun GIPHY’den kaynaklandığı ortaya çıkınca, ırkçı GIF, GIPHY kütüphanesinden kaldırıldı. Snapchat ve Instagram, böyle bir durumun bir daha yaşanmayacağından emin olmak için bekleyeceklerini ve GIPHY’yi yeniden aktifleştirmeyeceklerini açıkladı. Her iki uygulama da platformlarında yayınlanabilecek GIF’lerin “PG-rated” yani +13 yaş grubundaki kitleye hitap etmesi gerektiğini belirtti.

GIPHY’nin topluluk kuralları böyle içerikleri yasaklıyor. İçerik moderasyon filtrelerindeki bir sorun, bu saldırgan GIF’in kullanıcılar tarafından görülmesini sağladı. GIF, paylaşan kullanıcılar sayesinde indekslendi. GIPHY, sorunun ortadan kaldırıldığını ve kütüphanesindeki tüm GIF etiketlerini gözden geçirildiğini açıkladı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← JUICO Online Reklam Çalışmalarını Sempeak İle Yürütecek Sare Medya’ya 4 Yeni Müşteri →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.