Özgür Basın İçin Sansürsüz Çalma Listesi

Özgür Basın İçin Sansürsüz Çalma Listesi

Reporters Without Borders, basın özgürlüğünün kısıtlandığı ülkelerde habercilik yapan 5 kişinin yasaklanan makalelerini, 10 şarkılık bir albüme taşıdı.

Online basın sansürü konusu dünya çapında yükselişte. Çoğu ülkede insanların bağımsız bloglara ve haber sitelerine erişimi engelleniyor ve bilgiye ulaşma hakları ellerinden alınıyor. 12 Mart Dünya Siber Sansür Karşıtlık Günü’nde Reporters Without Borders Almanya, sansürü delmek için dijital bir çıkış yolu buldu ve DDB Berlin’le “The Uncensored Playlist” (Sansürsüz Çalma Listesi) kampanyasını hazırladı.

Reporters Without Borders, basın özgürlüğünün kısıtlandığı ülkelerde aktif olan küresel müzik yayını sitelerinin gücünden yararlandı. Çin, Vietnam, Tayland, Özbekistan ve Mısır’da gazetecilik yapma hakları ellerinden alınan ya da kısıtlanan, sürgün edilen 5 bağımsız gazeteci ve blog yazarlarının sesini duyurabilmek için sansüre takılan 10 makale, sansürsüz 10 şarkıya dönüştürüldü.

#truthfindsaway etiketiyle desteklenen kampanyaya ait 10 şarkılık ücretsiz albüm Spotify, Apple Music ve Deezer’da yer alıyor. Kampanyaya destek olmak için albümü dinleyebilir, telefonunuza indirebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dünyanın En Kötü Şarkısını Atlayamamak Bisiklet Markasından Otomobillere İmalı Mesaj →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.