Futbol Maçı Yaparken Enerji Üreten Top: Soccket

Futbol Maçı Yaparken Enerji Üreten Top: Soccket

Elektriğe erişimi olmayan yoksul bölgelerde yaşayanlar için geliştirilen futbol topu Soccket’le çocuklar, kitap okuyabilecekleri elektriği maç yaparken üretiyor.

Hayat şartlarının elverişsiz olduğu yoksul bölgelerde yaşayan insanlar, yaşadıkları köy ya da kasabaya elektrik altyapısının ulaşması için yıllarca beklemek zorunda kalabiliyor. Bunu değiştirmek için harekete geçen Uncharted Play girişimi, 2013 yılında Kickstarter’da başlattığı kitlesel fonlama projesi “Soccket” ile bunu başardı.

Kinetik enerjiyi sarkaç benzeri bir mekanizma sayesinde elektrik enerjisine dönüştüren Soccket futbol topuyla yapılan 30 dakikalık bir maç, topun içinde yer alan ve basit bir hareketle çekip çıkarılan lambayı 3 saatliğine aydınlatabiliyor.

soccket-ışık-kaynağı-top

Standart futbol topundan biraz daha ağır olan top, şişirilmeye ihtiyaç duymuyor ve zorlu zemin koşullarına dayanıklı yapısıyla dikkat çekiyor. İç yüzeyinde su geçirmez köpükten bir malzeme kullanılan Soccket, tek ampullük bir LED lambayla birlikte geliyor ve USB kablo yardımıyla akıllı telefonları şarj edebilmeyi sağlıyor.  Soccket futbol topu, elektriğe erişimi olmayan Nijerya ve Meksika’nın kırsal kesimlerinde kullanılıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yürüme Engelliler İçin Tasarlanan Modüler Mutfak Dolabı Sonnet’le Şebeke Bağlantısı Olmayan Yerlerde Mesaj Atın →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.