Facebook, Organik İçerikleri İkinci News Feed’le Sınırlandırmaya Son Veriyor

Facebook, Organik İçerikleri İkinci News Feed’le Sınırlandırmaya Son Veriyor

6 ülkede yayıncıların paylaştığı organik içerikleri ‘Explorer’ akışında toplama kararı alan Facebook, bu kararından vazgeçti.

Facebook, geçtiğimiz Ekim ayında yayıncıların paylaştığı organik içerikleri News Feed’den kaldırıp “Explorer” akışında yer verme ve News Feed’i yalnızca aile ve arkadaşlardan gelen içeriklere bırakma kararı almıştı.

Sırbistan, Guatemala, Slovakya, Bolivya, Kamboçya ve Sri Lanka’da test edilmeye başlanan özelliğe haber yayıncıları tepki gösterdi. Bu ülkelerden Sayfaların erişim ve etkileşim oranlarındaki düşüş, tepkinin başlıca sebebiydi.

Facebook, güncellemeyi hiçbir duyuru yapmadan, seçilen pilot ülkelerde uygulamaya başladı. 6 ülkedeki yayıncılar Explorer’a ayak uydurmaya çalışırken, şirketin planları yeniden değişti.

News Feed’i yalnızca aile ve arkadaşlara ayırmak, amaçlandığı gibi kullanıcılar arasındaki iletişimi artırmadı. Akışları ayırmanın mantıklı bir yöntem olmadığının farkına varan Facebook’tan Adam Mosseri, denemede başarısız olduklarını, “İnsanlar iki ayrı feed istemiyor. Araştırmalarımızda insanlar bize gördükleri içeriklerden daha az hoşnut olduklarını söyledi ve iki ayrı feed, onların arkadaşları ya da aileleriyle daha sık bağlantı kurmasına yardım etmedi” sözleriyle açıkladı.

Bu değişikliğin, Facebook’un geçtiğimiz ay duyurduğu ‘News Feed’de işletme ve organizasyonlardan daha az içerik, yerel haber, aile ve arkadaşlardan daha fazla içerik’ politikasını etkilemeyeceği ise ortada.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ayın Ajansı Ahtapot Sosyal Medya! Koçtaş, SEO Çalışmaları İçin Sempeak İle Anlaştı! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.