Facebook, İntihara Meyilli Kişilerin Profillerini Tespit Edebilecek

Facebook, İntihara Meyilli Kişilerin Profillerini Tespit Edebilecek

Facebook, sanal gerçeklik algoritması kullanarak intihara meyilli kullanıcıların içeriklerini tespit edip onlarla bağlantıya geçebilecek.

Mark Zuckerberg’in Pazartesi günü yaptığı paylaşıma göre, Facebook geliştirilmiş sanal gerçeklik algoritmasıyla birlikte paylaşılan içeriklerdeki intihara yönelik sinyalleri tespit edebilecek. Yeni sistem, kullanıcıların raporladığı içeriklerden yola çıkmadan çalışacak. Sistem, yasal sınırlamaların bulunduğu bazı Avrupa Birliği ülkeleri dışında dünya çapında kullanılabilecek.

Sosyal ağın yeni algoritması, içeriklerde ve yorumları belirli anahtar kelimelerle tarıyor. Eğer, yapay zeka, bir problem tespit ederse örneğin, yorum yapan arkadaşları bir kullanıcıya “Yardım ister misin?” ya da “Bizim yapabileceğimiz bir şey var mı?” gibi bazı sorular sormuşsa, Facebook çalışanına bir bilgi gönderilecek ve görevli, içeriği gözden geçirecek.


İçeriği gözden geçiren görevli, bir müdahale gerekli olduğunu düşünürse, öncelikle risk altında olduğunu düşündüğü kişinin paylaşımına yorum yapmış yakın arkadaşlarına ve aile üyelerine ulaşacak. Zuckerberg, yalnızca bu konuyla ilgilenmesi için 3.000 çalışanını görevlendirmiş.

Facebook CEO’sunun paylaşımına göre daha şimdiden 100 intihara meyilli kişiyle arkadaşları ve aileleri üzerinden bağlantıya geçilmiş. Yeni özellik bir tek hayat kurtarmayı başarsa bile, bu gelişmenin algoritmayı hazırlayan mühendisler için büyük bir övgü kaynağı olacağı ve Facebook’un doğru yolda olduğunun bir göstergesi yerine geçeği kesin.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kickstarter, Logosunu ve Web Sitesi Tasarımını Yeniledi Skyscanner İçerik Pazarlamasındaki Ortaklarını Seçti: İçerik Bulutu & SEOPerf →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.